Povezovanje proizvajalcev in porabnikov električne energije bo igralo pomembno vlogo pri uspešni izvedbi zelenega prehoda, so izpostavili v Dnevniku v članku o energetskih skupnostih, ki so se jih lotili v luči napovedi, da bo posodobljeni slovenski energetski zakon občinam z več kot 10.000 prebivalci zapoveduje, da morajo vzpostaviti vsaj eno energetsko skupnost na temelju obnovljivih virov energije.

Med dobrimi praksami je novinar Tomaž Klipšteter izpostavil prvo skupnostno vetrnico v Kataloniji in skupnostne energetske projekte belgijske energetske zadruge Ecopower, ki smo ju umestili tudi v našo kratko zbirko Dobre zgodbe vetrne energije v Evropski uniji.

Med slovenskimi primeri pa je seveda novinar izpostavil skupnostno samooskrbno sončno elektrarno na strehi osnovne šole v Hrastniku in z njo povezano energetsko skupnost fizičnih oseb, občine, javnih zavodov in gospodarskih združb, ki jo je s Focusovo podporo postavila Energetska zadruga Zeleni Hrastnik.

To je zgled, kako lahko okoljski projekti prinesejo koristi lokalnim skupnostim, je izpostavil Boštjan Remic iz Focusa ter dodal:

»Po našem prepričanju je zadružna oblika najboljša in bolj demokratična organiziranost, saj so njeni člani hkrati porabniki in proizvajalci. Obenem zadružniki enakopravno odločajo o upravljalskih zadevah po načelu en član – en glas. Glas občine ali podjetja nima večje moči kot glas državljana.«

Energetske skupnosti omogočajo tudi soudeležbo zainteresiranim, ki so bili neuspešni pri pridobitvi soglasja za priklop v omrežje ali niso imeli možnosti za postavitev lastniške sončne elektrarne, ker denimo živijo v stanovanjskih blokih ali pa njihova hiša nima primerne strehe ali fasade.

Proizvodnja skupnostne energije v Evropi prinaša izjemen potencial za prihodnost, saj bi lahko do leta 2050 polovica državljanov EU – vključno z lokalnimi skupnostmi, šolami in bolnišnicami – proizvajala električno energijo iz obnovljivih virov, kar bi zadostilo 45 odstotkom energetskih potreb v EU.

Članek z naslovom Energetske skupnosti: Če smo vključeni v proizvodnjo, drugače razmišljamo o porabi je dostopen tukaj.

O Sončni šoli Hrastnik smo posneli video, v katerem smo predstavili 9 korakov, ki so bili narejeni v tem pilotnem projektu z namenom, da navdihne in olajša pot vsem naslednjim:

  1. Ideja, kartiranje in načrt
  2. Vključevanje: z ljudmi in za ljudi
  3. Soglasje pri elektro distributerju
  4. Ustanovitev zadruge
  5. Izbira izvajalca
  6. Oblikovanje tehničnih rešitev in finančni načrt
  7. Zapiranje finančne konstrukcije
  8. Registracija skupnostne samooskrbe
  9. Demokratično upravljanje in razvoj novih projektov

Video si lahko ogledate tukaj.

Dobre prakse energetskih skupnosti doma in v tujini spremljamo, predstavljamo in spodbujamo tudi na plaformi Dovolj za vse in na Dovolj za vse profilu na Facebooku.