Izkopavanje litija v Srbiji je pomembna tema, saj bo to imelo ogromen vpliv na eno najbolj rodovitnih regij v Srbiji, ki naj bi prispevala kar eno petino kmetijskih pridelkov Srbije. Novinar Marjan Vešligaj se je o tem v Studiu ob 17h pogovarjal z gosti, med njimi tudi z našo Eleno Lunder, ki je ta in podobne primere spremljala z vidika odgovornosti podjetij, degradacije okolja in kršenja človekovih pravic. Izpostavila je predvsem nevarnosti za okoljsko škodo in posledice za lokalno prebivalstvo:

“Hkrati je to eden največjih rezervoarjev pitne vode čez katerega teče reka Jadar, ki se izliva v Drino, ta pa nato v Savo. Za kemično ekstrakcijo se uporablja strupene kemikalije, med drugim arzenik, ki so ga že zasledili po raziskovalnem izkopavanju v dolini Jadar. Te se iztekajo v okoliške vode, od katerih pa je odvisnih 2.5 milijona prebivalcev.

Rio Tinto trdi, da bodo vzpostavili deponijo, ni pa za zanesljivih podatkov o varovanju odpadkov na takšni deponiji. Tu bi omenila tudi preteklost Ria Tinta: zelo odmeven primer je njihova zapuščina v Papui Novi Gvineji, kjer so enostavno zapustili zadnjih 20 let odpadkov iz izkopavanja. Ti zdaj zastrupljajo reko, lokalno prebivalstvo in širšo okolico. Torej se ni za zanašati na neko etično ravnanje s temi odpadki.”

Celotnemu pogovoru lahko prisluhnete v podkastu na radiu Prvi: https://365.rtvslo.si/podkast/studio-ob-17-00/175067004

Več o tem, kako je gorivo v naših avtomobilih povezano s kršitvami človekovih pravic in okolja: https://focus.si/kako-je-gorivo-v-nasih-avtih-povezano-s-krsitvami-clovekovih-pravic-in-kdo-bi-moral-odgovarjati/