V okviru letošnjega Festivala migrantskega filma vas, v sodelovanju s Slovensko filantropijo in Slovensko Kinoteko, vabimo na brezplačno projekcijo dokumentarnega filma “Arica”, ki razkriva tragično zgodbo mesta v Čilu, uničenega zaradi nebrzdanega izkoriščanja naravnih virov s strani švedske rudarske družbe Boliden.

Film, ki je požel veliko zanimanja mednarodne javnosti, osvetljuje posledice, s katerimi se prebivalci Arice soočajo že desetletja zaradi odlagališč nevarnih odpadkov. Gre za ganljivo zgodbo o okoljski krivici, ki jo prinaša neodgovorno ravnanje multinacionalnih podjetij.

Po ogledu filma bo sledil pogovorKozarec vode z arzenikom, prosim‘ Kam vodi nebrzdan ekstraktivizem?, v katerem se bomo posvetili širšim vprašanjem ekstraktivizma in izkoriščanja naravnih virov. Poseben poudarek bo na projektu rudarjenja litija v Srbiji, ki ga načrtuje podjetje Rio Tinto, ter na vplivu teh dejavnosti na okolje in lokalne skupnosti.

Z nami bodo:

  • Jelena Bunić, intersekcionalna aktivistka, ki deluje na področju podnebne in socialne pravičnosti ter feminizma, članica koletiva Marš sa Drine in lokalne sekcije Extinction Rebellion v Srbijia
  • Marko Kumer – Murč, producent, režiser, scenarist, direktor filmske produkcije Rusalka ter avtor filma “The Other Side of the Pipe” in
  • Elena Lunder, strokovnjakinja za področje odgovornosti podjetij in človekovih pravic v okoljski organizaciji Focus.

Več o filmu: https://aricafilm.com/

Trailer: TUKAJ

Z dogodkom želimo pozoriti na nevarnosti, ki jih prinaša nebrzdana gospodarska rast, in spodbuditi razpravo o bolj pravičnih in trajnostnih praksah.

Vstop na dogodek je prost, vsi zainteresirani pa ste toplo vabljeni, da se pridružite in sodelujete v razpravi, ki bo sledila projekciji. Priložnost za vse, ki jih zanima tematika okoljskih krivic in si želijo prispevati k iskanju rešitev za boljšo prihodnost.

Vabljeni!

Dogodek je del projekta “Re:boot”, ki ga sofinancira Evropska unija (program DEAR). Vsebina je izključna odgovornost izvajalca projekta, Focus, društva za sonaraven razvoj, in ne odraža nujno stališča Evropske komisije.