Smo v podnebni krizi. Politika mora ukrepati temu primerno.
Izjava za medije
Ljubljana, 18. 9. 2019 – Danes so na tiskovni konferenci predstavniki Sindikata delavcev v zdravstveni negi Slovenije, Zveze društev upokojencev Slovenije, Zveze prijateljev mladine Slovenije, Mladih za podnebno pravičnost ter okoljskih nevladnih organizacij Focus, društvo za sonaraven razvoj, Greenpeace Slovenije, Pravno-informacijski center nevladnih organizacij – PIC in Umanotera vlado Marjana Šarca opozorili na njeno dolžnost, naj izpolnjuje ustavno pravico državljank/ov do zdravega življenjskega okolja in jo zato pozvali, da mora nemudoma začeti z razogljičenjem vseh sektorjev. Da večina pričakuje ukrepe, izkazuje nedavni poziv vladi v času podnebne krize, za katerim stoji že skoraj 180 organizacij in več kot 8000 posameznikov. Organizacije pa so prebivalke in prebivalce Slovenije spodbudile, naj se udeležijo podnebnega štrajka, ki bo potekal v petek, 27. 9., v več mestih po Sloveniji.
Janez Sušnik, predsednik Zveze društev upokojencev Slovenije je najprej v imenu 600.000 upokojencev čestital pobudnikom kampanje Večina pričakuje ukrepe. Poudaril je, da so upokojenci generacija, ki so v času svojega življenja opazili velike spremembe v okolju in dodal: »Z industrijsko preobrazbo in nespoštovanjem okolja smo zašli v slepo ulico, iz katere je treba na vsak način najti pot. Upamo, da se v vladnih vrstah in med poslanci zbistrijo misli, da je nekaj treba spremeniti.«
Marjan Meglič, generalni sekretar Sindikata delavcev v zdravstveni negi Slovenije je izpostavil, da se v zdravstvenem sistemu zavedajo povezave med podnebnimi spremembami in zdravjem. Dodal je, da v času vročinskih valov, ki ogrožajo predvsem starejše, otroke in kronične bolnike, zaznavajo večji obisk pacientov. Zaključil je: »Podpiramo podnebni štrajk in podpiramo vsa prizadevanja civilne družbe, ki bodo pripeljala do uresničitve ustavne pravice do zdravega življenjskega okolja.«
Na tiskovno konferenco so otroci prinesli več kot 3.000 kartic, ki so jih poleti pisali predsedniku vlade in mu bodo izročene v naslednjih dneh. Breda Krašna, generalna sekretarka Zveze prijateljev mladine Slovenije, je pojasnila, da otroci poleti niso razmišljali o šoli, ampak o svoji bodočnosti. Ugotavljali so, da je prevroče, da je morje onesnaženo, da ne vidijo zvezd. Poudarila je: »Pravica otrok ni samo, da hodijo v šolo, ampak da lahko živijo v zdravem okolju in da soodločajo o svoji bodočnosti. Otroci o problemih, s katerimi se soočamo danes, tudi razmišljajo in o njih govorijo. Pravico imajo biti slišani.«
Dora Smole, predstavnica gibanja Mladi za podnebno pravičnost, je dogodek zaključila s pozivom na podnebni štrajk: »Marca nas je več kot dvanajst tisoč zasedlo ulice in trge desetih slovenskih mest. Zahtevali smo odločno ukrepanje proti podnebni krizi in dostojno življenje na ohranjenem planetu za vse. Na vlado smo naslovili več konkretnih in izvedljivih ukrepov, a primernega odziva nismo prejeli. Zato se bomo združeni 27. septembra ob 11:55 protestno zbrali na Trgu republike v Ljubljani ali v enem izmed drugih krajev po Sloveniji! Podnebni štrajki so zajeli svet na pobudo mladih. Nadaljevati pa jih moramo skupaj. Zato na štrajk pozivamo prav vse – od kuharjev in programerk do delavcev v industriji in upokojenk!«
Vlada RS pravkar pripravlja ključne odločitve, ki bodo definirale ukrepe naše države v naslednjih 10 letih (objavljen je drugi osnutek Nacionalnega energetskega in podnebnega načrta, izvaja se postopek celovite presoje njegovih vplivov na okolje, v javni razpravi je osnutek Zakona o podnebni politiki Slovenije).
Na plečih mladih aktivistov se bodo v tednu med 20. in 27. septembrom v 150 državah zvrstili podnebni štrajki oz. protesti. Na ulicah se pričakuje več milijonov ljudi. Po marcu, ko je na slovenske ulice stopilo več kot 12.000 mladih, bo vseslovenski podnebni štrajk potekal v petek, 27.9., ob 11:55, zaenkrat v Ljubljani, Mariboru, Novem Mestu, Novi Gorici, Brežicah, Velenju[1].
V slovenski družbi vlada široka zaskrbljenost glede podnebne krize. Nujni poziv Vladi RS, naj pripozna podnebne spremembe kot nacionalno krizo in jih začne prioritetno obravnavati, je podprlo že 179 organizacij in preko 8.000 posameznikov [2].
DODATNE IZJAVE
Boštjan Noč, predsednik Čebelarske Zveze Slovenije:
»Podnebne spremembe so dejstvo, čebele to prve občuti0jo. Veliko je besed in medenih obljub politike, čas je za konkretna dejanja zdaj in takoj. Ne dopustimo propada čebel, saj takoj za njimi propade človeštvo.«
Jasmina Vidmar, generalna sekretarka Skupnosti občin Slovenije:
»Strehe stavb v lasti občin, pa tudi občanov, je treba preobleči v zelena ogrinjala, ki bodo blažila vročinske kotle v središčih naselij ali pa v sončne elektrarne. Brez podpore države bo ostal neizkoriščen potencial občin pri blaženju podnebnih sprememb: izboljšani javni prevozi, odpiranje prostora pešcem in kolesarjem …«
Svoja pričakovanja do Vlade RS so z več kot 3.000 sporočili izrazili tudi najmlajši. Med drugim so premierju Marjanu Šarcu sporočili:
- »Otroci si želimo, da četudi hodimo v šolo ob cesti, da bi dihali čist zrak.«
- »Marjan, pričakujemo, da boš rešil podnebno krizo in s tem našo prihodnost.«
- »Otroci se bojimo, da bo okoli nas vedno manj živali in rastlin.
- »Pričakujemo, da bo okoli nas bilo manj smeti, manj plastike in več zelenja. Želimo pa živeti v miru.«
Skupna izjava organizacij Pravno-informacijski center nevladnih organizacij – PIC, Umanotera, Focus, društvo za sonaraven razvoj, in Greenpeace Slovenija.
»Osnutki pomembnih strateških dokumentov, ki so trenutno na mizi, kažejo, da vlada ne sledi opozorilom znanosti in pričakovanjem ljudi. Pričakujemo in zahtevamo več. Sprejeti moramo pogumne odločitve, ki bodo predstavljale načrt za hiter in pravičen prehod stran od fosilnih goriv. Z letom 2030 moramo končati s kurjenjem premoga. Nezadosten odziv odločevalcev bo spodbudil le nove proteste.«
***
OPOMBE:
[1] Podrobnosti o dogodkih so na voljo na Facebook strani Mladih za podnebno pravičnost: https://www.facebook.com/pg/mladizapodnebnopravicnost/events/ [2] Več na spletni strani www.podnebnakriza.siFOTOGRAFIJE z dogodka TUKAJ
VIDEO MATERIAL, ki je bil uporabljen ob uvodu tiskovne konference (produkcija Zavod Bunker):
https://vimeo.com/360553352/e2fe5e3274
https://vimeo.com/360557651/584038c599
https://vimeo.com/360546053/01c5c39812
https://vimeo.com/360544761/bf63e12489
DODATNE INFORMACIJE:
Barbara Kvac (Focus, društvo za sonaraven razvoj): [email protected], 040 722 149
Katja Huš (Greenpeace Slovenija): [email protected], 040 981 621
Katarina Bervar Sternad (PIC): [email protected], 051 681 181
Gaja Brecelj (Umanotera): [email protected], 01 439 48 95