EUWES: Empowering underrepresented women in the energy sector

Objavljeno: 20. 7. 2023

Ženske so premalo zastopane v procesu odločanja, zlasti na področjih, ki veljajo za bolj tehnična, kot je energetika; prav tako so premalo zastopane v višjih vodstvenih strukturah energetskih podjetij. Podatki s terena kažejo, da je manj verjetno, da bodo ženske v svojih gospodinjstvih sprejemale odločitve v zvezi z energijo, čeprav preživijo več časa doma in uporabljajo več energetskih storitev. Povečuje se tudi udeležba žensk v neplačani domači sferi, več poročil pa kaže, da so ženske med pandemijo COVID bolj občutile izgubo delovnih mest in dohodka – zlasti tiste, ki so zaposlene v negotovih sektorjih.

S projektom EUWES: Empowering underrepresented women in the energy sector bomo obravnavali vprašanje premajhne zastopanosti žensk na vodstvenih in vodilnih položajih v korporativnem sektorju energetskih podjetij s poudarkom na dobaviteljih. Analiza na več ravneh ter kartiranje nacionalnih politik in strategij, ki bo izvedena v okviru projekta, nam bo pomagala opredeliti glavne ovire za ženske, zaposlene v energetskem sektorju. Na podlagi analize nacionalnih razmer bodo oblikovana politična priporočila, izvedene pa bodo tudi dejavnosti ozaveščanja z nosilci odločanja, vodstvi energetskih podjetij, visokošolskimi ustanovami in združenji delodajalcev. Hkrati bo vzpostavljena močna mreža žensk, zaposlenih v energetskem sektorju, ki bo opolnomočila ženske v tem sektorju in jim omogočila nove priložnosti, da postanejo nove voditeljice na tem področju.

Partnerji projekta: DOOR – Society For Sustainable Development Design (Hrvaška), Engineers Without Borders (Španija), Women Engage for a Common Future (Nemčija) in Focus

Spletna stran projekta: https://euwes.door.hr/

Trajanje projekta: 1. 4. 2023 – 31. 3. 2025

Kontakt: [email protected]

Projekt financira Evropska unija. Izražena stališča in mnenja so izključna odgovornost avtorjev in ne odražajo nujno stališč in mnenj Evropske komisije.

Novice o projektu

Okrogla miza: Krepitev enakosti v STEM in energetiki

Število strokovnjakinj se v zadnjem desetletju povečuje, toda še vedno opažamo izzive pri njihovi zastopanosti v javnosti, na vodstvenih položajih in pri vključevanju v ključne strokovne razprave. Na okrogli mizi “Krepitev enakosti v STEM in energetiki: zavezništva za uspeh” bomo 3. marca 2025 v Hiši EU z gosti spregovorili o izzivih in priložnostih za strokovnjakinje v energetiki, tako v Sloveniji kot v širšem evropskem prostoru. Vabljene!

20. 2. 2025|

Moč zgleda: uspešne ženske, povezane z energetiko

Pomanjkanje mentoric in vzornic se kaže kot eden izmed dejavnikov, ki vpliva na to, da se ženske redkeje odločajo za kariero v energetskem sektorju. Bolj kot nasveti namreč učijo zgledi. Potem, ko smo se za njimi ozrli v preteklost in v mini seriji predstavili pionirke inženirke, nadaljujemo z ženskami, ki trenutno uspešno delujejo na različnih poljih energetskega sektorja.

12. 2. 2025|

Vabilo: Kako krepiti enakosti v STEM in energetiki?

Rezervirajte si datum! Na okrogli mizi z naslovom “Krepitev enakosti v STEM in energetiki: zavezništva za uspeh” bomo 3. marca 2025 v Hiši EU z gosti spregovorili o izzivih in priložnostih za strokovnjakinje v energetiki, tako v Sloveniji kot v širšem evropskem prostoru.

11. 2. 2025|

Priporočila za opolnomočenje žensk v energetskem sektorju v Sloveniji

Naslavljanje vprašanja zastopanosti žensk v energetskem sektorju je ključno, ne le zaradi pravičnosti, temveč tudi zaradi vpliva na sposobnost sektorja za soočanje z izzivi energetskega prehoda. Pripravili smo priporočila za opolnomočenje žensk v energetskem sektorju v Sloveniji - za odločevalce, zasebni sektor ter izobraževalno-raziskovalni sektor.

7. 1. 2025|

Energetski prehod in ženske

Na prvi pogled se zdi, da so ukrepi in politike energetske tranzicije nevtralni. A praksa kaže, da lahko številne izmed njih bolj negativno vplivajo na ženske kot na moške. V Focusu posebno pozornost namenjamo ženskam, ki jih prizadene energetska revščina, saj opažamo, da so le-te nesorazmerno bolj prizadete. 

4. 12. 2024|
Go to Top