Life COMET je projekt na temo energetskih skupnosti. Z njim nadgrajujemo delo na področju energetskih skupnosti, ki sicer poteka tudi v okviru projekta LIFE IP CARE4CLIMATE.
Cilj projekta je izvesti celovito analizo stanja na področju energetskih skupnosti v regiji, identificirati in deliti primere dobrih praks ter skozi zagovorniške aktivnosti vplivati na izboljšanje podpornega okolja za energetske skupnosti. V okviru projekta bodo vzpostavljene mreže energetskih skupnosti, ki bodo spodbujale sodelovanje ključnih deležnikov na področju energetskih skupnosti.
Life COMET bo:
- vzpostavil nacionalne koalicije energetskih skupnosti skozi identifikacijo, vključevanje in opolnomočenje relevantnih nacionalnih deležnikov;
- analiziral lokalne specifike za boljše razumevanje stanja na področju energetskih skupnosti in prispeval h gradnji boljšega podpornega okolja zanje skozi zadovorništvo, pripravo orodij, metodologij in tehnično podporo za vzpostavljanje novih energetskih skupnosti;
- nadgrajeval in dopolnjeval obstoječe mreže, platforme in projekte z inovativnimi in celovitimi pristopi za naslavljanje obstoječih ozkih grl pri razvoju energetskih skupnosti v regiji.
V projektu Focus vodi aktivnosti za gradnjo zmogljivosti ključnih deležnikov na področju energetskih skupnosti.
Partnerji projekta: Zelena energetska zadruga (Hrvaška; vodilni partner), ELECTRA ENERGY COOPERATIVE (Grčija), RESCOOP EU ASBL (EU), Tallinn University of Technology (Estonija), Szövetkezetiséget Támogató Egyesület (Združenje za podporo zadružništva, Madžarska), Focus, društvo za sonaraven razvoj (Slovenija), PLZ Spółdzielnia (Poljska), COOPERATIVADEENERGIE.RO SOCIETATE COO (Romunija).
Spletna stran projekta: https://lifecomet.rescoop.eu/
Trajanje projekta: november 2023 – oktober 2026
Kontakt: [email protected]
Projekt so
financira Evropska unija. Izražena stališča in mnenja so avtorjeva in ne odražajo nujno stališč Evropske unije ali CINEA. Zanje ne moreta biti odgovorna niti Evropska unija niti organ, ki je dodelil sredstva.
Novice o projektu
Skupaj kot koalicija za energetske skupnosti
Slovensko nacionalno koalicijo energetskih skupnosti aktivno predstavlja neformalna Mreža za energetske skupnosti (MzES), ki jo koordinira Focus. Njeno glavno poslanstvo je spodbujati energetske skupnosti v Sloveniji ter zagotavljati bolj podporno okolje za uresničevanje pravičnega in trajnostnega energetskega prehoda.
Sonca je dovolj za vse: Evropski dan sončne energije poziva k ukrepanju
Ob najdaljšem in najsvetlejšem dnevu v letu okoljske organizacije Focus, Greenpeace Slovenija in Umanotera skupaj z Združenjem slovenske fotovoltaike opozarjamo: naša energetska prihodnost mora temeljiti na soncu. Sončna energija je danes najbolj dostopna in najhitreje rastoča nizkoogljična tehnologija v Evropi in ena izmed ključnih gonil globalnega energetskega prehoda.
Iz Krakova za energetsko prihodnost: ko državljani vodijo prehod k obnovljivim virom
Udeležili smo se Foruma evropskih energetskih skupnosti na Poljskem, na katerem je bil poudarek na moči skupnosti, sodelovanju in rešitvah od spodaj navzgor – za pravično, trajnostno in vključujočo energetsko prihodnost.
Socialno-podnebni ukrepi za zmanjšanje okoljskih pritiskov in družbenih neenakosti
V sodelovanju z Umanotero smo pripravili poglobljen nabor naložbenih in regulativnih socialno-podnebnih ukrepov, ki bi istočasno prispevali k zmanjšanju okoljskih pritiskov in družbenih neenakosti. Predlagane ukrepe izpostavljamo tudi kot priporočila za pripravo socialnega načrta za podnebje, ki ga mora pristojno ministrstvo pripraviti do konca junija 2025.
V Hrastniku že druga zadružna samooskrbna skupnost
Energetska zadruga Zeleni Hrastnik je ob podpori Občine Hrastnik in Focusa postavila že drugo sončno elektrarno za skupnostno samooskrbo. Sončna elektrarna na strehi Zdravstvenega doma Hrastnik z močjo 100 kW bo služila samooskrbni skupnosti, v katero je poleg hrastniškega zdravstvenega doma povezanih šest gospodinjstev iz bližnje okolice. Gre za še en izvrsten primer javno-skupnostnega partnerstva, ki smo ga razvili v Hrastniku in dokaz, da lahko lokalne skupnosti pomembno prispevajo k zelenemu prehodu.
Mreža za energetske skupnosti – za obnovljive vire v rokah ljudi
Vsi lahko sodelujemo v preoblikovanju energetskega sistema - s povezovanjem in sodelovanjem v energetskih skupnostih, ki temeljijo na obnovljivih virih energije. Energetske skupnosti prinašajo mnogotere koristi, tako za posameznike kot za lokalne skupnosti in okolje, zato jih je pomembno spodbujati. Izboljšanje pogojev za energetske skupnosti v Sloveniji bo eden izmed glavnih ciljev novoustanovljene Mreže za energetske skupnosti, ki jo koordinira Focus.