re:Booting the food system.
Za bolj vključujočo družbo z razvitim občutkom soodgovornosti za trajnostne verige preskrbe s hrano na lokalni in globalni ravni, ki se spopada s svetovnimi neenakostmi in ekološkimi krizami.
Svetovni prehranski sistem se sooča z različnimi izzivi. Je žrtev in hkrati pomembno prispeva k okoljskim in podnebnim krizam ter vpliva na kršenje človekovih pravic v globalnih prehranskih verigah. Ne moremo več podpirati dejstva, da globalizirana proizvodnja hrane in njena poraba škodujeta ljudem in planetu. EU je že naredila pomemben korak z uvedbo strategije “od vil do vilic” ter s sprejemom direktive o trajnostnostnem poslovanju podjetij (CSDDD). Vendar se bodo spremembe brez sodelovanja in podpore tistih, ki bodo od zelenega in pravičnega prehoda lahko imeli največ koristi – mladih državljanov EU – odvijale prepočasi.
Konzorcij 14 okoljskih organizacij, organizacij za človekove pravice in mladinskih organizacij iz 9 držav članic EU izvaja projekt “Rebooting the Food System”. Cilj je preko ozaveščanja in mobilizacije mladih v EU le-te spodbuditi, da bodo sami postali nosilci sprememb. Skupaj lahko postanejo del trajnostnih in vključujočih rešitev za globalno pravičen prehranski sistem. In pri tem jih moramo podpreti in sodelovati.
Cilj: Državljani EU, zlasti mladi in organizacije civilne družbe, poznajo dejstva o globalnih izzivih prehranskega sistema in priložnostih za zelen in pravičen prehod in jih dejavno podpirajo in sooblikujejo, tako preko potrošniških vzorcev, kot tudi preko razumevanja potrebe po okolju prijaznem načinu pridelave hrane, ki ne diskriminira ranljivih skupin.
To bomo dosegli preko inovativne kampanje, krepitve zmogljivosti, izobraževanja in izmenjava znanja, nudenja prostora (fizičnega in virtualnega) za krepitev skupnosti in oblikovanje aktivnosti za podporo prehodu v varen, trajnosten in pravičen prehranski sistem. Krepili bomo sodelovanje med različnimi deležniki v prehranski verigi, povezali aktiviste, proizvajalce in kmete globalnega severa in globalnega juga.
Partnerji projekta: Focus, CIR – Romero initiative (Nemčija), Action Aid Denmark (Danska), Action Aid France (Francija), BUNDjugend: Jugend im Bund für Umwelt und Naturschutz Deutschland e.V. (DE), CEEweb for Biodiversity (HU), European Coordination Via Campesina (BE, Asociația Mai bine (RO), MANI TESE ONG ONLUS (IT), Südwind – Verein für Entwicklungspolitik und Globale Gerechtigkeit (AT), Le Mouvement Rural de Jeunesse Chrétienne (FR), International Movement of Catholic Agricultural and Rural Youth – Europe (BE), Tudatos Vásárlók Közhasznú Egyesülete, Association of Conscious Consumers (HU), We World (IT)
Spletna stran projekta: v izdelavi
Trajanje projekta: april 2024 – januar 2027
Kontakt: [email protected]
Projekt sofinancira Evropska unija. Izražena stališča in mnenja so izključna odgovornost avtorjev in ne odražajo nujno stališč in mnenj Evropske komisije.
Novice o projektu
(Ne) bodo kopali!
Na povabilo Focusa je včeraj Slovenijo obiskala Jelena Bunić iz kolektiva Marš sa Drine in predstavila kako nevaren bi bil rudnik litija za življenje ljudi in kako ogroženo je že zdaj življenje tistih ljudi, ki v Srbiji glasno nasprotujejo projektu Rio Tinto.
Razpis za (so)financiranje projekta na temo trajnostnega prehranskega sistema
Ponujamo finančno podporo nevladnim organizacijam za izvedbo projekta na temo trajnostnih in etičnih prehranskih sistemov, s katerimi bodo dosegle mlade in pripomogle k večjemu dosegu našega projekta za bolj vključujočo družbo z razvitim občutkom soodgovornosti za trajnostne verige preskrbe s hrano, spopadanje z globalnimi neenakostmi in ekološkimi krizami.
Sprejeta prelomna direktiva o skrbnem pregledu v podjetjih glede trajnostnosti (CSDDD)
Ministri EU so dokončno potrdili Direktivo o skrbnem pregledu v podjetjih glede trajnostnosti (CSDDD). Pomemben korak k odgovornosti podjetij za kršitve človekovih pravic in okoljsko škodo, a direktiva ima resne pomanjkljivosti. Ključen bo učinkovit prenos v nacionalno zakonodajo.