Strožje okoljske politike na ravni EU, ki so ključne za razogljičenje prometnega sektorja in spoprijemanje s podnebnimi spremembami, lahko neugodno vplivajo na prebivalce z nizkimi dohodki in drugimi oblikami ranljivosti, saj si ti pogosto ne morejo privoščiti »zelenega prehoda«. Zaradi tega se v manj razvitih regijah, zlasti na podeželju vzhodnih in južnih držav članic EU, krepi nasprotovanje evropskim podnebnim ukrepom. EU in države članice se tako soočajo z dvojnim izzivom – kako razogljičiti promet in ga hkrati narediti dostopnejšega za tiste, ki jih najbolj ogroža prevozna revščina. Za uspešno naslovitev tega izziva je nujno povečati razumevanje razlogov za pospešeno razogljičenje prometa ter jasno predstaviti, kako lahko lokalne skupnosti žanjejo koristi zelenega prehoda in izkoriščajo priložnosti, ki jih ponuja.

Namen projekta je opolnomočiti nacionalne in lokalne deležnike na Češkem in v Sloveniji za sprejemanje vključujočih prometnih politik, hkrati pa izboljšati razumevanje, sprejemanje in podporo ukrepom razogljičenja prometa med ranljivimi skupinami in širšo javnostjo.

Cilji projekta:

  • Spodbuditi vključevanje načela »nikogar ne pustimo za sabo« v prometno politiko.
  • Povečati znanje nacionalnih in lokalnih deležnikov o prometni revščini in pozitivnih učinkih razogljičenja.
  • Okrepiti sodelovanje med lokalnim in nacionalnim nivojem pri oblikovanju in izvajanju ukrepov za zmanjšanje prometne revščine.
  • Podpreti ranljive skupine v ruralnih območjih z vključevanjem ustreznih rešitev trajnostne mobilnosti.

V projektu bomo analizirali občinske celostnih prometnih strategij z vidika naslavljanja prevozne revščine in pripravili publikacija z dobrimi praksami reševanje prevozne revščine. S partnerji bomo organizirali dve mednarodni strokovni ekskurziji ogleda dobrih praks reševanje prevozne revščine ter izvajali ozaveščevalne in zagovorniške aktivnosti.

Partnerji: Focus, društvo za sonaraven razvoj, Centrum pro dopravu a energetiku (CDE)

Trajanje projekta: 1. december 2024 – 31. december 2026

Kontakt: [email protected]

Projekt sofinancira EUKI, instrument za financiranje projektov nemškega Zveznega ministrstva za gospodarske zadeve in podnebne ukrepe (BMWK).

euki