Maja 2024 je v veljavo stopila uredba o kritičnih surovinah (Critical Raw Materials Regulation – CRMR) cilj katere je, po besedah Evropske komisije, zagotoviti dostop do varne in trajnostne oskrbe s kritičnimi surovinami za Evropo. Po ocenah različnih organizacij se bo povpraševanje po kritičnih surovinah drastično povečalo. Svetovna banka na primer napoveduje, da naj bi svetovno gospodarstvo do leta 2024 potrebovalo štirikrat več kritičnih surovin kot zdaj.

Organizacije civilne družbe, ki sestavljamo t. i. Koalicijo za surovine (angl. Raw Materials Coalition) smo pripravile smernice za izvajanje uredbe o kritičnih surovinah. Le-te ponujajo poglobljen pregled štirih glavnih področij, ki jih ureja CRMR in ki jih v Koaliciji za surovine smatramo kot izjemno pomembna. Predstavljamo praktična priporočila za učinkovito izvajanje uredbe CRMR. Smernice so razdeljene v štiri sklope.

  1. Prvi obravnava zmanjšanje porabe surovin ali zmernost.
  2. Drugi obravnava strateška partnerstva in diplomacijo na področju surovin, pri čemer se smernice osredotočajo na pridobivanja strateških surovin izven EU, ki ga vsebuje uredba CRMR.
  3. Tretji sklop obravnava prostovoljno in informirano soglasje (angl. Free, Prior and Informed Consent; FPIC) in pravice staroselskih ljudstev, pri čemer se opira na določbe Deklaracije ZN o pravicah staroselskih ljudstev (UNDRIP). Ta razdelek se osredotoča na pomen spoštovanja njihovih pravic v skladu z mednarodnimi instrumenti ter zagotavljanja ustreznih informacij, dostopa do pravnega varstva in sodelovanja lokalnih skupnosti, na katere vpliva industrijska dejavnost v dobavnih verigah surovin.
  4. Četrti sklop obravnava certifikacijske in sektorske sheme, pri čemer analizira bistvene omejitve, povezane s shemami certificiranja kot orodjem za krepitev skrbnega pregleda. Podajamo tudi usmeritve za preoblikovanje minimalnih kriterijev teh shem v bolj verodostojne dele celovite ocene tveganja za okolje, človekove pravice in pravice staroselskih ljudstev v skladu z uredbo CRMR.

Preberi več.