Po šoli skupnostna samooskrbna sončna elektrarna tudi na hrastniškem zdravstvenem domu

Energetska zadruga Zeleni Hrastnik je ob podpori Občine Hrastnik in okoljske organizacije Focus postavila že drugo sončno elektrarno za skupnostno samooskrbo. Sončna elektrarna na strehi Zdravstvenega doma Hrastnik z močjo 100 kW bo služila potrebam hrastniškega zdravstvenega doma ter šestih bližnjih gospodinjstev.

Energetska zadruga Zeleni Hrastnik povezuje 30 članov in članic, ki so prek zadruge solastniki proizvodnih naprav, kot odjemalci pa se samooskrbujejo z električno energijo iz obnovljivih virov energije. Prva zadružna skupnostna sončna elektrarna na strehi hrastniške osnovne šole od poletja 2024 oskrbuje 16 gospodinjstev v bližnjih stanovanjskih blokih, trgovinico, tri objekte javne infrastrukture – šolsko in občinsko stavbo ter deloma bazen – in prostora dveh gospodarskih družb. Druga zadružna skupnostna sončna elektrarna pa je bila na streho zdravstvenega doma nameščena konec decembra in sredi aprila priključena v omrežje.

Tudi v proces vzpostavljanja druge zadružne skupnostne sončne elektrarne in samooskrbne skupnosti so bili od začetka vključeni lokalni prebivalci. Zaradi omejitev kapacitete je možnost vključitve dobilo šest gospodinjstev, ki so sooblikovali proces postavitve, vključno s financiranjem. V primerjavi s Sončno šolo Hrastnik so se odločili za večji lastniški delež, da bi zmanjšali kreditno odvisnost. Naložba je znašala 107.500 evrov (z vključenim DDV) – 40 % končnega stroška so pokrili zadružniki, ki so vključeni v samooskrbno skupnost Novi dom Hrastnik, preostali delež pa so zagotovili s kreditom Delavske hranilnice. Zadruga računa še na pridobitev subvencije Borzena, ki bo pokrila približno četrtino naložbe.

Boštjan Remic iz okoljske organizacije Focus: “Druga zadružna elektrarna je izvrsten primer javno-skupnostnega partnerstva, ki smo ga razvili v Hrastniku. Elektrarna je skupna last v rokah zadruge, služi pa potrebam zdravstvenega doma, torej ključni javni infrastrukturi v lokalni skupnosti, in lokalnemu prebivalstvu.”

Sebastjan Ašenberger, direktor Zdravstvenega doma Hrastnik: “Zdravstveni dom Hrastnik je že vse od idejne zasnove podpiral projekt postavitve skupnostne sončne elektrarne, saj smo mnenja, da so sončne elektrarne ključen element prehoda na trajnostno energijo in bo to za nas pomenilo ne le zmanjšanje stroškov za električno energijo in finančni prihranek, ampak bomo s tem, kot del lokalne skupnosti, prispevali tudi k varovanju okolja.”

Dejan Gojić in Alja Potisek Gojić, člana Energetske zadruge Zeleni Hrastnik in samooskrbne skupnosti Novi dom Hrastnik: “Intenzivno smo razmišljali o postavitvi lastne sončne elektrarne in načeloma že pridobili soglasje za postavitev. Malce smo oklevali, saj imamo relativno nizko letno porabo elektrike. Ko smo izvedeli za načrt postavitve skupnostne sončne elektrarne v naši soseski, smo se Energetski zadrugi Zeleni Hrastnik z veseljem pridružili. Povezovanje, ki spodbuja trajnostno prihodnost, se nama zdi nadvse smiselno, saj širši množici omogoča dostop do obnovljivih virov energije in znižuje stroške, poleg tega pa si vsak član zadruge pokrije letno porabo elektrike.”

novi dom hrastnik foto matjaž kirn

Spodbude za energetske skupnosti v rokah okoljskega ministrstva

Z elektrarno na Zdravstvenem domu Hrastnik je zadruga ujela zadnje roke za shemo letnih neto meritev. Kot so nedavno opozorili v Mreži za energetske skupnosti, v katero je vključena tudi Energetska zadruga Zeleni Hrastnik, je po koncu neto meritev prišlo do deregulacije razmerja med dobavitelji in odjemalci električne energije, ki je zmanjšala privlačnost tovrstnih skupnostnih elektrarn, kot sta na strehi hrastniške šole in zdravstvenega doma. Pozvali so pristojno ministrstvo, naj odpravi blokado, če želijo, da podobni projekti širom po Sloveniji prispevajo k pravičnemu energetskemu prehodu.

Druga samooskrbna sončna elektrarna je dokaz, da lahko lokalne skupnosti pomembno prispevajo k zelenemu prehodu. Pobude od spodaj pripeljejo do rešitev, ki okoljske koristi združujejo z ekonomskimi in družbenimi izboljšavami za lokalno prebivalstvo. Hkrati običajni ljudje odločanje o energiji kot eni temeljnih potreb vzamejo v svoje roke. Energetske skupnosti, kot je Energetska zadruga Zeleni Hrastnik, prinašajo demokratizacijo energetskega sistema.

Energetska zadruga Zeleni Hrastnik ima načrte za še več skupnostnih energetskih projektov, ki pa bodo v veliki meri odvisni od države oziroma pristojnega ministrstva. Trenutno so pravila in spodbude za skupnostno samooskrbo naklonjene le velikim podjetjem iz energetike, zato Mreža za energetske skupnosti zahteva spodbudno okolje za vzpostavitev podobnih projektov, kot sta primera v Hrastniku, ki lahko vzniknejo tudi na področju daljinskega ogrevanja, e-mobilnosti in znotraj drugih dejavnostih na področju energije.

 

Uporabna gradiva in povezave:

 

Kontakt za dodatne informacije:

Boštjan Remic, Focus, društvo za sonaraven razvoj, 059 071 325, [email protected]

comet hrastnik

Focus podporo Energetski zadrugi Zeleni Hrastnik izvaja v okviru projekta Life COMET, ki ga sofinancira Evropska unija iz programa LIFE. Izražena stališča in mnenja so avtorjeva in ne odražajo nujno stališč Evropske unije ali CINEA. Zanje ne moreta biti odgovorna niti Evropska unija niti organ, ki je dodelil sredstva.