Na vrhu Mercosurja, ki je potekal v petek, 6. decembra, v Urugvaju, so predsedniki Argentine, Brazilije, Urugvaja in Paragvaja skupaj s predsednico Evropske komisije Ursulo von der Leyen napovedali uradni zaključek pogajanj o trgovinskem sporazumu med EU in državami Mercosurja.

Sporazum, ki naj bi povečal trgovino s kmetijskimi proizvodi iz Latinske Amerike ter avtomobili, pesticidi in tekstilom iz Evrope, je deležen ostrih kritik številnih deležnikov – sindikatov delavcev, združenj kmetov, industrijskih sektorjev, združenj za varstvo potrošnikov, organizacij civilne družbe, okoljevarstvenih organizacij in evropskih vlad, kot sta Francija in Poljska. Kljub razširjenim pomislekom so vlade držav Mercosurja in Evropska komisija odločitev sprejele brez upoštevanja opozoril.

Resne posledice za ljudi in planet

Sporazum bo pospešil uvoz izdelkov, kot so goveje meso, perutnina in sladkor – ključnih dejavnikov krčenja gozdov, emisij toplogrednih plinov in izgube biotske raznovrstnosti. Vse to ob tem, ko je EU ravno zamaknila izvajanje Uredbe EU o izdelkih brez krčenja gozdov (EUDR). Študije so pokazale, da bi lahko trgovinski sporazum med EU in Mercosur državami pospešil krčenje gozdov za kar 25 odstotkov.

Hkrati bo povečal pritisk na staroselske skupnosti, predvsem na račun povečanja kmetijskih površin.  

Kljub pričakovanim škodljivim vplivom sporazuma je Evropska komisija prepozno objavila oceno učinka na trajnostni razvoj, kar je kritizirala tudi varuhinja človekovih pravic EU 

Grožnje za delavce, kmete in neenakosti

European Coordination Via Campesina – združenje evropskih kmetov opozarja, da je Mercosur nezdružljiv z načeli pravičnega kmetovanja. Sporazum bi dodatno znižal prihodke kmetov in ogrozil njihov obstoj. Dogovor predstavlja tveganje tudi za kmete v partnerskih državah Latinske Amerike, saj bo omogočil širjenje velikih industrijskih kmetijskih obratov v Latinski Ameriki, na račun malih in srednje velikih kmetov in družinskih kmetij, kar bi povzročilo izgubo delovnih mest kmetov in večjo neenakost.

Kljub trditvam, da bo sporazum med EU in državami Mercosurja povečal zaposlenost, Evropska komisija v lastni oceni učinka na trajnostni razvoj priznava, da je povečanje BDP zaradi sporazuma zanemarljivo, ob tem pa študije napovedujejo povečanje neenakosti. 

Ni še konec – skupen poziv za preprečitev škode

Čeprav so se pogajanja končala, to še zdaleč ni konec. Evropska komisija je podpisala sporazum, pred začetkom veljavnosti pa ga mora potrditi še Svet EU, kar odpira priložnost za preprečitev začetka veljavnosti sporazuma, ki mu številni deležniki močno nasprotujejo.

Skupaj z več kot 400 drugimi organizacijami civilne družbe smo v Focusu podpisali poziv Evropski uniji, naj zavrne trgovinski sporazum Mercosur.  Slovenske predstavnike in predstavnice pozivamo, da upoštevajo znane škodljive vplive sporazuma na podnebje, človekove pravice in male kmete ter glasujejo proti njegovi potrditvi.  

Stopimo skupaj in se borimo proti nepoštenim trgovinskim sporazumom, ki ogrožajo našo prihodnost!