V Focusu smo zelo zaskrbljeni glede prihajajočega predloga Omnibus, ki sta ga začrtala predsednica von der Leyen in komisar Dombrovskis. Evropsko komisijo smo pozvali, da zaščiti zakonodajni okvir za trajnostni razvoj in ne šibi zakonodaje na račun človekovih pravic in okolja. Poziv smo poslali tudi evropski komisarki za širitev mag. Marti kos.

Zaskrbljujoča sta tako preteča ošibitev zakonodaje, ki bi imela uničujoče posledice za tiste, ki so najbolj izpostavljeni kršitvam podjetij, kot pomanjkanje transparentnosti in vključevanja v postopek odločanja o Omnibusu.

Zakonodaja v nevarnosti: Potencialna škoda za najbolj ranljive

Kot okoljska organizacija, ki se zavzema za pravičen zeleni prehod, smo zelo zaskrbljeni zaradi možne oslabitve ključnih direktiv, kot sta direktiva o skrbnem pregledu podjetij (CSDDD) in direktiva o poročanju o trajnostnem razvoju podjetij (CSRD). Te direktive imajo ključno vlogo pri zagotavljanju, da podjetja spoštujejo okoljske standarde in človekove pravice, zlasti v državah z manj robustnimi regulativami.

Elena LunderStrokovnjakinja za človekove pravice, Elena Lunder, opozarja: “Z oslabitvijo teh zakonodajnih okvirjev bi EU resno ogrozila globalna prizadevanja za zaščito okolja in človekovih pravic. Ne moremo dopustiti, da interesi podjetij prevladajo nad pravicami tistih, ki so najbolj izpostavljeni njihovim negativnim vplivom.“

Pomanjkanje transparentnosti in vključevanja prizadetih skupnosti

Poleg nevarnosti za zakonodajo nas skrbi tudi pomanjkanje transparentnosti in vključevanja prizadetih skupnosti v postopek odločanja o Omnibusu. V procesu, ki je potekal v začetku februarja, so bili izključeni tisti, katerih glas bi moral biti ključen v vseh razpravah o odgovornosti podjetij. V prvotnem posvetovanju o CSDDD je sodelovalo več kot pol milijona ljudi, nadaljevanje revizije brez pomembnega sodelovanja imetnikov pravic pa ne le da ni demokratično, temveč je tudi nesprejemljivo.

Pozivi z vseh strani: NE Omnibusu

Focus se pridružuje široki koaliciji sindikatov, organizacij civilne družbe, zagovornikov človekovih pravic, podjetij, investitorjev in akademikov ter ponovno poziva Evropsko komisijo, da zaščiti celovitost zakonodajnih okvirov za trajnostni razvoj. V Sloveniji je Varuh človekovih pravic v začetku februarja, v sodelovanju s Focusom, organiziral med-deležniški posvet o človekovih pravicah v gospodarstvu, na katerem smo skupno pozvali k vključujočemu in transparentnemu, nemotenemu nadaljevanju prenosa CSDDD v slovensko zakonodajo. Včeraj smo v Focusu pozvali tudi evropsko komisarko iz Slovenije mag. Marto Kos, naj izkoristi svoj vpliv v kolegiju komisarjev in predloga za Omnibus ne podpre.

Za zaščito okolja in človekovih pravic je nujno, da Evropska komisija stori več za učinkovito izvajanje teh zakonodaj in vključevanje prizadetih skupnosti v odločanje. To je ključnega pomena za demokratične in pravične rešitve.
Vsebina je pripravljena v okviru projekta “Re:boot”, ki ga sofinancira Evropska unija (program DEAR). Vsebina je izključna odgovornost Focusa, društva za sonaraven razvoj, in ne odraža nujno stališča Evropske komisije.