Z današnjim dnem pogajanja na podnebni konferenci Združenih narodov COP29 v Bakuju, prestolnici Azerbajdžana, prehajajo na ministrsko raven. Prvi teden pogajanj ni prinesel želenih rezultatov, zaznamavalo ga je pomanjkanje napredka v pogajanjih o podnebnem financiranju.

V Azerbajžan je prejšnji teden odpotovala tudi Barbara Kvac iz Focusa, ki ob začetku ministrskega dela COP29 poroča, da prvi teden pogajanj ni prinesel vidnih rezultatov. Začel se je z vrhom svetovnih voditeljev, na katerem so številni evropski voditelji v svojih izjavah pozabili na ambicioznost. Le redki so izpostavili potrebo po več kot nujni odpravi fosilnih goriv, medtem ko jih je več podalo odločne izjave o podpori jedrski energiji. Predsednik vlade Robert Golob je udeležbo na vrhu odpovedal, pristopil pa je k izjavi koalicije za visoke ambicije (angl. High Ambition Coalition – HAC), ki poudarja pomen podnebnega financiranja za prilagajanje, izgube in škode ter pravičen prehod in omenja potrebo po pospešitvi opuščanja fosilnih goriv.

Prvi teden finančnih pogajanj se je končal z razočaranjem zaradi pomanjkanja napredka, predvsem zaradi nepripravljenosti bogatih držav, da bi podprle najrevnejše in najbolj ranljive države na svetu. Države globalnega severa še naprej zavračajo vključitev financiranja izgub in škod v nov skupni cilj za podnebno financiranje (angl. – New Collective Quantified Goal – NCQG), s čimer dejansko prelagajo breme na tiste, ki jih je podnebna kriza najbolj prizadela. Ob zaključku tehničnih pogajanj ob koncu tedna je na mizi ostalo besedilo, ki sicer vključuje veliko dobrih elementov, ki jih podpiramo tudi nevladne organizacije, a hkrati tudi številne slabe. Izkupiček je zaenkrat še nemogoče napovedati, bo pa odvisen tudi od vloge EU v pogajanjih. Ta zaenkrat ne izkazuje svoje vodilne vloge v podnebnem ukrepanju.

Zaskrbljujoče je tudi področje blaženja. Zaveza o opustitvi fosilnih goriv, ki je bila ena od vidnih zaključkov lanskega COP28, ne najde poti v pogajalska besedila. Glede na nedavno analizo koalicije Kick the Big Polluters Out (KBPO), ki je ugotovila, da je bil na COP29 omogočen dostop več kot 1770 lobistom fosilne industrije, to morda niti ni presenetljivo.

Močna zastopanost lobistov fosilne energije pa je v kontrastu s krčenjem prostora civilne družbe. COP29 ima zelo omejen prostor za aktivnosti podnebnih aktivistov in je s tega vidika verjetno najslabši COP do sedaj. Kljub temu je dogajanja v Bakuju veliko in Barbara je ujela nekaj utrinkov – v zgornji fotogaleriji, medtem ko je spodaj nekaj fotografij mreže CAN Europe, s katero sodelujemo.

 

V branje priporočamo: