Sončna šola Hrastnik je prva zadružna samooskrbna skupnostna sončna elektrarna v Sloveniji. Nanjo je priključena energetska skupnost, v katero je vključenih 16 stanovanj iz bližnjih stanovanjskih blokov, tri javne stavbe – občinska, šola in bazen, trgovinica in prostora dveh gospodarskih družb.

V videu je predstavljenih devet korakov, ki smo jih naredili v tesnem sodelovanju z Energetsko zadrugo Zeleni Hrastnik in Občino Hrastnik z namenom, da ta pilotni projekt navdihne in olajša pot vsem naslednjim:

  1. Ideja, kartiranje in načrt
  2. Vključevanje: z ljudmi in za ljudi
  3. Soglasje pri elektro distributerju
  4. Ustanovitev zadruge
  5. Izbira izvajalca
  6. Oblikovanje tehničnih rešitev in finančni načrt
  7. Zapiranje finančne konstrukcije
  8. Registracija skupnostne samooskrbe
  9. Demokratično upravljanje in razvoj novih projektov

Ključni korak v projektu je bila uvrstitev Občine Hrastnik med ustanovitelje zadruge, kar je prvi tovrsten primer v Sloveniji. Našli smo zakonsko podlago, kar je omogočilo ne le ustanovitev Energetske zadruge Zeleni Hrastnik, ampak temelje za nov, kreativni model javno-zasebnega partnerstva, ki zares zagotavlja javni interes.

Model je bil že od vsega začetka snovan z mislijo, da bo uporaben pri poskusih posnemanja tudi v drugih občinah in zelo nas veseli, da se ideja že širi tudi po Sloveniji. Sončna šola Hrastnik je vzbudila veliko zanimanja in zgledu Hrastnika sledijo že sledijo v Kopru in na Igu, zanimajo pa se tudi v Laškem, Zrečah, v Vitanju in drugje po Sloveniji.

Snemanje in montažo videa je opravil Timotej Vrtnik, medtem ko smo video idejno zasnovali in napisali scenarij v Focusu v okviru projekta LIFE IP CARE4CLIMATE.

Sončna šola Hrastnik in Energetska zadruga Zeleni Hrastnik sta bili dodani na zemljevid dobrih praks na platformi za trajnostno upravljanje z viri skupnosti Dovolj za vse kot dobri praksi na področju trajnostne energije:

Kako do skupnostne sončne elektrarne? Primer iz Hrastnika