Skupnostni energetski projekti omogočajo, da državljani neposredno sprejemajo odločitve o lastni energetski prihodnosti ter zagotavljajo, da so dobrobiti lokalnega prebivalstva vseskozi postavljene na prvo mesto.
Koncept skupnostnih projektov temelji na tem, da med posamezniki v skupnosti obstaja zavest o povezanosti. Tako skupnost ni nujno geografsko pogojena, saj lahko gre tudi za skupnost enako mislečih posameznikov, ki se povežejo neformalno ali v različnih pravnih oblikah (društvo, zadruga…). Gre za odlično priložnost tudi za tiste, ki za individualne rešitve nimate pogojev, kot so primerna streha in zadostna osončenost ali zmogljivost omrežja za postavitev lastne sončne elektrarne itd.
Vprašanje finančnih sredstev je zelo pomembno pri tovrstnih projektih. Mnoge iskanje denarja odvrne od načrtovanja, toda sredstva za izvedbo skupnostnih projektov, ki temeljijo na obnovljivih virih energije, so v času spodbujanja zelenega prehoda velikokrat na dosegu.
Obstaja širok razpon klasičnih in bolj inovativnih virov financiranja, med katerimi lahko izbirate oziroma jih kombinirate, od državnih spodbud in javnofinančnih shem do bančnih kreditov in različnih oblik skupnostnega financiranja velikega števila (malih) vlagateljev.
V okviru projekta LIFE IP CARE4CLIMATE smo pripravili pregled možnosti financiranja, vključno z nasveti in primeri dobrih praks iz Slovenije in tujine, v katerem predstavljamo:
1. ZADRUŽNI MODEL
2. NEPOVRATNE FINANČNE SPODBUDE
3. KREDITI
4. MNOŽIČNO FINANCIRANJE
In druge možnosti za financiranje skupnostnih projektov, ki temeljijo na obnovljivih energije.
Pregled je brezplačno dostopen na platformi za trajnostno upravljanje z viri skupnosti Dovolj za vse.