Evropski podnebni pakt je bil vzpostavljen leta 2020, da bi državljanom, zainteresiranim deležnikom in nedržavnim akterjem približal izzive in priložnosti zelenega prehoda, jih informiral in spodbudil k podnebnim ukrepom ter okrepil podporo zelenemu prehodu. Gre za platformo, na kateri se lahko številni nedržavni akterji srečujejo ter delijo informacije, primere in prakse o podnebnih ukrepih na lokalni ravni. Pakt, ki ga je vzpostavila Evropska komisija, je del Evropskega zelenega dogovora in lahko pomaga EU doseči cilj, da do leta 2050 postane podnebno nevtralna.
Cilji
Evropski podnebni pakt ima tri glavne cilje:
– ozaveščanje o podnebnih spremembah ter njihovih vseprisotnih in vse večjih vplivih na življenje ljudi,
– obveščanje državljanov o politikah, pobudah in virih financiranja Evropske unije, povezanih z odzivanjem na podnebne spremembe,
– spodbujanje sprememb z opolnomočenjem in spodbujanjem ljudi k podnebnem ukrepanju na različnih področjih njihovega poklicnega in zasebnega življenja.
Ambasadorji
Naloge
Focus ima kot nacionalni koordinator aktivnosti Evropskega podnebnega pakta na ravni Slovenije naslednje naloge:
– promocijo Evropskega podnebnega pakta,
– organizacijo ozaveščevalnih dogodkov,
– zbiranje zgodb in dobrih praks za nacionalno in mednarodno izmenjavo ter
– podpiranje ambasadorjev in skupnosti Pakta kot ključnih multiplikatorjev z organiziranjem dejavnosti mreženja in krepitve zmogljivosti ambasadorjev.
Spletna stran projekta: https://climate-pact.europa.eu/index_en
Trajanje: september 2023 – maj 2025
Kontakt: [email protected]
Novice o projektu
Z mladimi za pravičnejši in dostopnejši sistem prehrane
Pridružili smo se društvu Iskra pri izvedbi t.i. študentske menze. Poleg tega, da so študentom in študentkam razdelili brezplačne tople obroke, smo tokrat mlade skupaj spodbudili tudi k razmisleku o vplivu obstoječega prehranskega sistema na okolje in z njimi razpravljali o nujnih sistemskih spremembah v prehranskem sistemu.
Srečanje o pravičnem zelenem prehodu z ambasadorji podnebnega pakta
Julijsko srečanje z ambasadorji Evropskega podnebnega pakta in predstavništvom Evropske komisije v Sloveniji je bilo zelo produktivno. Delili svoje poglede na pravično zeleno tranzicijo, izkušnje ter načrte za prihodnost.
Kako do ravnovesja med potrebami družbe in omejitvami Zemlje?
"Če so planetarne meje presežene, ni zagotovila za stabilnost sistemov in s tem varnosti za prihodnje generacije," je opozorila prof. Lučka Kajfež-Bogataj na (hibridni) konferenci Življenje znotraj planetarnih meja, ki smo jo organizirali v okviru pobude Evropski podnebni pakt.
Življenje znotraj planetarnih meja – konferenca z delavnico in okroglo mizo
Znan je program konference Življenje znotraj planetarnih meja: kako do ravnovesja med potrebami družbe in omejitvami Zemlje?, ki bo potekala 14. februarja med 9.30 in 16.00 v Hiši EU v Ljubljani. Vabljeni k prijavi!
Vsak kilometer šteje: izračunaj stroške avtomobila in izberi bolj trajnostno pot
V prvi ozaveščevalni akciji kot koordinatorji gibanja Evropski podnebni pakt v Sloveniji vabimo, da skupaj premislimo o vsakodnevnih potovalnih navadah, preverimo podnebju bolj prijazne možnosti ter se opogumimo za spremembe.
Evropski podnebni pakt: Focus kot državni koordinator, ti kot ambasador_ka?
Focus se je pridružil pobudi Evropske komisije za spodbudo državljanov k podnebnim ukrepom. Za začetek vas kot državni koordinator Evropskega podnebnega pakta vabimo, da se nam pridružite kot ambsador_ka. Rok za prijavo je 15. oktober.