Evropski podnebni pakt

Objavljeno: 13. 10. 2023
Evropski podnebni pakt

Evropski podnebni pakt je bil vzpostavljen leta 2020, da bi državljanom, zainteresiranim deležnikom in nedržavnim akterjem približal izzive in priložnosti zelenega prehoda, jih informiral in spodbudil k podnebnim ukrepom ter okrepil podporo zelenemu prehodu. Gre za platformo, na kateri se lahko številni nedržavni akterji srečujejo ter delijo informacije, primere in prakse o podnebnih ukrepih na lokalni ravni. Pakt, ki ga je vzpostavila Evropska komisija, je del Evropskega zelenega dogovora in lahko pomaga EU doseči cilj, da do leta 2050 postane podnebno nevtralna.

Cilji

Evropski podnebni pakt ima tri glavne cilje:
– ozaveščanje o podnebnih spremembah ter njihovih vseprisotnih in vse večjih vplivih na življenje ljudi,
– obveščanje državljanov o politikah, pobudah in virih financiranja Evropske unije, povezanih z odzivanjem na podnebne spremembe,
– spodbujanje sprememb z opolnomočenjem in spodbujanjem ljudi k podnebnem ukrepanju na različnih področjih njihovega poklicnega in zasebnega življenja.

Ambasadorji

JURE AUSEC

podnebno izobraževanje in ozaveščanje, trajnostna hrana, trajnostni promet

Jure je učitelj naravoslovja, ki se trudi živeti bolj trajnostno – po svojih najboljših močeh se trudi zmanjšati količino odpadkov, zmanjšati emisije ogljika pri prevozu, spodbujati trajnostno pridelavo hrane in ozaveščati o pomenu biotske raznovrstnosti.

Osredotoča se na okolju prijazen prevoz – prodal je svoj avto in vse vsakodnevne opravke opravlja s kolesom (in občasno z javnim prevozom).

GAJA BRECELJ

podnebno izobraževanje in ozaveščanje, trajnostna prehrana

Za Gajo je biti podnebni aktivist način življenja. S svojimi dejanji se običajno osredotoča na odločevalce, učitelje, mlade in medije, hkrati pa upa, da s svojimi vsakodnevnimi odločitvami navdihuje tudi druge, da se prav tako odločijo za življenje v mejah našega planeta.

TINA HOZJAN ŽIŽEK

Tematska področja:

krožno gospodarstvo/trajnostna potrošnja, podnebno izobraževanje in ozaveščanje, energija, zelena območja: flora, biotska raznovrstnost, zelene stavbe, val prenove, zelena znanja in spretnosti, oceani in drug področja, povezana z vodo, trajnostna prehrana

Tina je stara 31 let in prihaja iz Prekmurja. Kot otrok je zbolela za rakom, levkemijo. Je poročena, aktivistka in ima svoje malo podjetje.

V osnovni šoli je sodelovala v programu Ekošola, v srednji šoli je sodelovala v Eko parlamentu, leta 2010 pa je bila tudi državna prvakinja v Ekokvizu. Narava, varstvo narave in podnebne spremembe jo spremljajo že vse življenje. Obiskovala je Ekonomsko-poslovno fakulteto v Mariboru. Trenutno je vpisana na visokošolski študijski program trajnostnega razvoja.

Kot edini članici stranke Vesna – Zeleni ji je uspelo postati tudi občinska svetnica Pomurske regije, to je občine Turnišče.

IGOR KOS

krožno gospodarstvo / trajnostna potrošnja, podnebno izobraževanje in ozaveščanje, zelena znanja in spretnosti, trajnostna prehrana 

Njegov cilj je predstaviti, kaj je mogoče storiti, da bi ohranili naše okolje in pomagati pri ozaveščanju skupnosti, ne le v Podravju in Sloveniji, temveč po vsej EU, da bi v javnem in zasebnem sektorju delovali na bolj trajnostne, krožne in okolju prijazne načine.

MAJA VRČON

podnebno izobraževanje in ozaveščanje, zelene površine: flora, biotska raznovrstnost, zelena znanja in spretnosti, trajnostna prehrana

Maja se je rodila in odraščala v Sloveniji, v večkulturni čezmejni bioregiji, trenutno pa živi v Italiji. Strokovno se ukvarja z okoljskim izobraževanjem, aktivizmom in ohranjanjem semen. Kot okoljska in trajnostna pedagoginja se je specializirala za trajnostni razvoj, okoljsko etiko in izobraževanje. Posebno naklonjenost čuti do suhih kamnitih zgradb in koz. Njen dolgoročni cilj je osredotočiti se na kmetovanje in ustvariti živi laboratorij za regenerativno kmetijstvo.

GORAZD ČAD

krožno gospodarstvo/trajnostna potrošnja, podnebno izobraževanje in ozaveščanje, trajnostni promet, ničelno onesnaževanje

Kot ambasador pomaga evropski industriji srečanj preiti od besed k dejanjem na področju trajnostnega preoblikovanja dogodkov. Njegov cilj je širiti ozaveščenost in zagovarjati trajnostne rešitve, da bi evropska industrija srečanj postala okolju prijaznejša in odgovornejša do družbe in udeležencev dogodkov.

Dejstvo je, da s sajenjem dreves in recikliranjem značk ne bomo rešili izzivov, s katerimi se sooča naša industrija. Conventa je pokazala, da je trajnostno preoblikovanje dosegljivo. To je eden od razlogov, da so razvili prvi svetovni standard, trajnostno lestvico in certifikat za organizacijo trajnostnih dogodkov – Green Meetings Star.

KATARINA TRSTENJAK

podnebno izobraževanje in ozaveščanje, trajnostna hrana, trajnostni promet

Katarina je zaposlena na znanstvenem inštitutu, ki se ukvarja s podnebjem, in vodi pripravo nacionalne dolgoročne podnebne strategije. Ko se pogovarja s prijatelji zunaj svojega delovnega okolja, vidi, da ljudje še vedno nimajo dovolj znanja o podnebnih spremembah, o tem, katere ukrepe je treba sprejeti, kaj lahko pomaga podnebju ali okolju. In ker je treba v prihodnjih letih narediti velik prehod, da bi dosegli podnebno nevtralnost, moramo res zbrati vse ljudi, ki jih lahko pridobimo za pomoč pri zagovorništvu.

KLEMEN RISTO BIZJAK

krožno gospodarstvo/trajnostna potrošnja, podnebno izobraževanje in ozaveščanje, zelene površine: flora, biotska raznovrstnost, zelene stavbe, val prenove, trajnostni promet

Njegove dejavnosti so osredotočene na podporo in vključevanje posameznikov in institucij v transformativno delovanje.

Kot trener v okviru Climate-KIC ter nacionalni koordinator iniciative Education for Climate spodbuja lokalno sodelovanje in poudarja pomen izobraževanja o podnebju. S svojimi dejavnostmi v nacionalnih in nadnacionalnih političnih in nevladnih mrežah se zavzemal za prehod na podnebno nevtralnost, ukrepe na področju biotske raznovrstnosti in ozelenitev mest. Aktivno prispeva k širitvi prihodnjih podnebnih pobud, pri čemer se osredotoča tudi na prilagajanje na podnebne spremembe in spodbujanje raznolikih (kmetijsko) kulturnih krajin.

SABINA ČARMAN

krožno gospodarstvo / trajnostna potrošnja, zelena območja: flora, biotska raznovrstnost, zelena znanja in spretnosti, trajnostna hrana, trajnostni promet, ničelno onesnaževanje

Sabina je mati dveh otrok, ki sta jo naučila, da je prehranjevanje in pridelava lastne hrane izjemno pomembna. Prav tako se je začela bolj zavedati vseh odpadkov, ki jih ustvarjamo, ker ne razmišljamo o tem, kje bo določena embalaža končala. Naučila se je, da ne kupuje stvari, ki jih ne potrebuje, saj kot družba kopičimo preveč stvari, hkrati pa nimamo časa drug za drugega, na primer za prijatelje in družino. Te osnovne potrebe so izredno pomembne, zato meni, da mora vse navade brez odpadkov prenesti ne le na svoje otroke, ampak tudi na več ljudi.

TOMAŽ KAŠTRUN

podnebno izobraževanje in ozaveščanje, zelena znanja in spretnosti





Naloge

Focus ima kot nacionalni koordinator aktivnosti Evropskega podnebnega pakta na ravni Slovenije naslednje naloge:
– promocijo Evropskega podnebnega pakta,
– organizacijo ozaveščevalnih dogodkov,
– zbiranje zgodb in dobrih praks za nacionalno in mednarodno izmenjavo ter
– podpiranje ambasadorjev in skupnosti Pakta kot ključnih multiplikatorjev z organiziranjem dejavnosti mreženja in krepitve zmogljivosti ambasadorjev.

Spletna stran projekta: https://climate-pact.europa.eu/index_en

Trajanje: september 2023 – maj 2025

Kontakt: [email protected]

Novice o projektu

Z mladimi za pravičnejši in dostopnejši sistem prehrane

Pridružili smo se društvu Iskra pri izvedbi t.i. študentske menze. Poleg tega, da so študentom in študentkam razdelili brezplačne tople obroke, smo tokrat mlade skupaj spodbudili tudi k razmisleku o vplivu obstoječega prehranskega sistema na okolje in z njimi razpravljali o nujnih sistemskih spremembah v prehranskem sistemu.

6. 12. 2024|

Kako do ravnovesja med potrebami družbe in omejitvami Zemlje?

"Če so planetarne meje presežene, ni zagotovila za stabilnost sistemov in s tem varnosti za prihodnje generacije," je opozorila prof. Lučka Kajfež-Bogataj na (hibridni) konferenci Življenje znotraj planetarnih meja, ki smo jo organizirali v okviru pobude Evropski podnebni pakt.

12. 3. 2024|
Go to Top