Da bi se držali zavez iz Pariškega sporazuma, bi morali ogljični odtis prepoloviti vsakih 10 let, do leta 2030 ga je torej treba zmanjšati za okrog 60 odstotkov. Z obnovljivimi viri energije bo potrebno slejkoprej nadomestiti vse fosilne vire in jedrsko energijo. Brez »energetskih državljanov« in skupnostnih energetskih projektov ta prehod v zadosti kratkem času ni mogoč.

Ljubljana, 20. 9. 2018 – Ker izraba sončne energije za proizvodnjo elektrike v Sloveniji le počasi napreduje in daleč zaostaja za možnostmi, hkrati pa predstavlja zanesljivo in varno naložbeno priložnost, sta Umanotera in Focus v okviru projekta Dovolj za vse – skupnostno upravljanje z življenjskimi viri organizirala strokovno ekskurzijo z ogledom in predstavitvijo skupnostne sončne elektrarne v Križevcih na Hrvaškem. Njeno postavitev so z mikroposojili omogočili občani – posamezniki. Koristi v obliki večje energetske samozadostnosti, zmanjšanja negativnega vpliva proizvodnje energije na okolje in zdravje ljudi ter lokalnih zelenih delovnih mest pa je deležna celotna lokalna in širša skupnost.

Na strehi Razvojnega centra in tehnološkega parka v hrvaškem mestu Križevci so konec letošnjega poletja dokončali postavitev 30-kilovatne fotonapetostne elektrarne, ki so jo z mikroposojili v celoti financirali občani. Elektrarna je projektirana tako, da bo pokrila del potreb po električni energiji uporabnikov stavbe, na kateri je postavljena.


Foto: Zelena energetska zadruga

Mesto Križevci je prva lokalna skupnost na Hrvaškem, ki je izvedla projekt skupinskega investiranja v obnovljive vire energije (OVE). V zgolj 10 dneh po objavi vabila vlagateljem so zbrali potrebnih 230.000 kun (31.000 EUR) za gradnjo elektrarne. Državljani so se lahko vključili v projekt z minimalnim posojilom v višini 135 EUR, medtem ko je povprečno posojilo znašalo 400 EUR. Posojila se bodo iz prihrankov pri nabavljeni električni energiji vlagateljem povrnila v 10 letih s 4,5-odstotno obrestno mero.