Opustitev fosilnih goriv je ključna rešitev za podnebno krizo. Vsako leto je bolj jasno, da je vsak dolar, jen, evro, vložen v fosilna goriva, preveč. Kljub temu subvencioniranju in kreditiranju fosilnih goriv še ni videti konca. Pri tem pa imajo zelo pomembno vlogo banke.
Letošnje poročilo Banking on climate chaos 2025 razkriva, da se je financiranje fosilnih goriv s strani bank v letu 2024 še bistveno povečalo. Največjih 65 bank na svetu je v 2024 industrijo fosilnih goriv podprlo z 869 milijardami ameriških dolarjev, kar je 24 odstotkov več kot leto prej. Gre za kar dramatično povečanje financiranja in zaskrbljujoč trend, saj se je skupno financiranje fosilnih goriv sicer od leta 2021 zmanjševalo.
V najtoplejšem letu doslej, ko je jasno, da je opustitev fosilnih goriv več kot nujna, saj so eden izmed ključnih dejavnikov podnebnih sprememb, banke omogočajo celo vlaganja v širitev fosilnih goriv. Od skupnega zneska so megabanke skoraj polovico – 429 milijard dolarjev – namenile projektom za širjenje pridobivanja fosilnih goriv, kljub temu, da vodilni svetovni znanstveniki iz Mednarodne agencije za energijo (IEA) izpostavljajo, da ni potrebe po nobenem novem naftnem polju, tankerju, cevovodu ali kakršni koli širitvi proizvodnje fosilnih goriv.
Banke povsem ignorirajo opozorila in so od sprejema Pariškega sporazuma leta 2016 skupno namenile za industriji fosilnih goriv več kot 7,9 bilijona dolarjev, zaradi česa so enako odgovorne za podnebno krizo in za smrtonosne posledice za lokalne skupnosti kot podjetja, ki jih podpirajo.
Ameriške in japonske megabanke tesne zaveznice fosilne industrije
Po COP26 leta 2021 se je pričakovalo, da bodo banke zmanjšale podporo velikih naftnih, plinskih in premogovnih projektov. Vendarle sta dve tretjini bank, obravnavanih v poročilu, od začetka leta 2024 povečale svojo vlogo v tem sektorju. Štiri največje banke z največjim absolutnim povečanjem so JP Morgan Chase, Citigroup, Bank of America in Barclays.
JP Morgan Chase je največji financer fosilnih goriv na svetu. Lani je podjetjem, ki se ukvarjajo s fosilnimi gorivi, namenil rekordnih 53,5 milijarde dolarjev. Brani se z greenwashingom: JPMorgan Chase trdi, da so v letu 2024 namenili 1,29 USD v zeleno energijo za vsak dolar vložen v fosilna goriva. A to je daleč pod globalnim razmerjem 2:1, ki ga narekuje IEA. Modus operandi mnogih bank je, da tržijo trajnostne finančne produkte, na drugi strain pa prek hčerinskih družb vlagajo v fosilne korporacije.
Ameriške banke so prispevale tretjino globalnih bančnih vložkov v fosilna goriva. Štiri največje – JPMorgan Chase, Bank of America, Citigroup in Wells Fargo, predstavljajo 21 % celotnega svetovnega financiranja fosilnih goriv v okviru tega poročila.
Ameriškim sledijo japonske banke, ki so prispevale 12 % celotnega financiranja, od tega je bila polovica namenjena podjetjem s sedežem v Združenih državah Amerike.
V Evropi je bila britanska banka Barclays v letu 2024 največji financer fosilnih goriv s 35,4 milijarde dolarjev. Španski Santander, francoski BNP Paribas, nemška Deutsche Bank in britanski HSBC so v letu 2024 v industrijo fosilnig goriv prispevali vsaka med 14 in 17,3 milijarde dolarjev.
Nujna je hitra in zavezujoča regulacija
Soavtorica poročila Allison Fajans-Turner iz Rainforest Action Network izpostavlja:
»Zamotite, odložite, preusmerite in na koncu preskočite. Po potrebi sperite in ponovite. Banke so to taktiko uporabile, da so sebe in industrijo fosilnih goriv ohranile na viru denarja, medtem ko so obremenile finančni sistem s tveganjem in zmanjšale možnosti za preprečevanje dviga globalnih temperatur nad 1,5 °C. Moč tega poročila je v tem, da preseka te taktike in sledi denarju. Kljub vse hujšim nesrečam in vse bolj grozljivim opozorilom znanstvenikov in strokovnjakov so banke med letoma 2023 in 2024 dejansko povečale financiranje fosilnih goriv in še vedno vlagale milijarde v razširjeno fosilno infrastrukturo. Le hitra in robustna zavezujoča vladna regulacija in nadzor lahko banke obrnejo v pravo smer. Brez zavezujoče regulacije bo financiranje podnebnega kaosa ostalo prevladujoča naložbena strategija bank, ki bo uničevala naše gospodarstvo in naš planet.«
Poročilo Banking on Climate Chaos 2025 zajema finance, ki jih je 65 največjih svetovnih bank namenilo več kot 2700 podjetjem, ki se ukvarjajo s fosilnimi gorivi. Gre za najobsežnejšo analizo financiranja fosilnih goriv s strani bank doslej. Izpostavlja razkorak med zelenimi propagandami bank in njihovim resničnim deležem investicij v fosilne vire. Poročilo obenem osvetljuje zgodbe ljudi iz celega sveta, ki so na prvi bojni črti in se borijo proti uničujočim projektom in podjetjem, povezanimi s fosilnimi gorivi.
So-avtorji poročila Banking on Climate Chaos 2025 prihajajo iz organizacij Rainforest Action Network, BankTrack, Center for Energy, Ecology and Development, Indigenous Environmental Network, Oil Change International, Reclaim Finance, the Sierra Club in Urgewald.
Poročilo je podprlo več kot 480 organizacij iz 69 držav, med njimi tudi Focus.
Poročilo si je mogoče brezplačno naložiti tukaj.