Drugi v seriji webinarjev:

Kaj: Oblikovanje podnebnega zakona v skladu s Pariškim sporazumom

Kdaj: 18. 2. od 15.00 16.00

Kdo: Lola Vallejo, IDDRI – Independent policy research institute and a multi-stakeholder dialogue platform

Posnetek webinarja: TUKAJ

PPT prezentacija: TUKAJ

Lola Vallejo je direktorica podnebnega programa na neodvisnem inštitutu za raziskovanje IDDRI. Je tudi članica podnebnega odbora vzpostavljenega v okviru britanskega podnebnega zakona. V svoji predstavitvi se bo osredotočila na oblikovanje in izvajanje podnebnega pravnega okvirja, ki je v skladu s Pariškim sporazumom. Načine in konkretne elemente podnebne zakonodaje skladne s Pariškim sporazumom nam bo osvetlila preko dobrih praks francoskega podnebnega zakona.


Serija webinarjev – Zakaj potrebujemo dober podnebni zakon?

Pariški podnebni sporazum je bil sprejet na podlagi soglasja svetovnih vlad, da podnebne spremembe zahtevajo nujno ukrepanje. Vsebuje dolgoročne cilje, ki jih je treba doseči za preprečitev najhujših posledic podnebnih sprememb. Uvaja pa tudi nov okvir upravljanja, ki zajema nacionalno določene prispevke, petletne revizijske cikle za zviševanje podnebnih ciljev v prihodnje ter dolgoročne podnebne strategije.

Številne vlade so že zaznale potrebo po sprejemu novih dolgoročnih upravljavskih okvirov za učinkovito izvajanje zavez Pariškega sporazuma v njihovih nacionalnih kontekstih. Kot učinkovit ukrep se je v kar nekaj državah izkazal sprejem podnebnih zakonov.

K sprejemu podnebnega zakona je v lanskem letu pristopilo tudi naše Ministrstvo za okolje in prostor. Zakon o podnebni politiki je lahko odlično orodje za učinkovito izvajanje nacionalnih in mednarodnih podnebnih zavez.

Kot prispevek k razpravi o pomembnosti pravnega okvirja za izvajanje ciljev podnebne politike v Focusu, društvu za sonaraven razvoj, pripravljamo serijo webinarjev. Na njih bodo različni tuji strokovnjaki in raziskovalci predstavljali pomen ter vlogo dobre podnebne zakonodaje, pomembne izkušnje iz obstoječih evropskih podnebnih zakonov ter elemente, ki jih pri snovanju nove zakonodaje ne smemo spregledati.


Posnetek prvega webinarja Kaj se lahko naučimo iz britanskega podnebnega zakona?Dr. Alina Averchenkova, Grantham Research Institute on Climate Change and the Environment: TUKAJ

Posnetek drugega webinarja Oblikovanje podnebnega zakona v skladu s Pariškim sporazumom? Lola Vallejo, IDDRI – Independent policy research institute and a multi-stakeholder dialogue platform: TUKAJ