Čeprav ženske predstavljajo 51 % prebivalstva Evropske unije, le ena od treh diplomantk prihaja s področja naravoslovja, tehnologije, inženirstva in matematike (STEM). Medijska prepoznavnost znanstvenic in inženirk je prav tako skromna: znanstvenice so omenjene v 32 % primerov, inženirke pa le v 16 %.

Število strokovnjakinj se v zadnjem desetletju povečuje, toda še vedno opažamo izzive pri njihovi zastopanosti v javnosti, na vodstvenih položajih in pri vključevanju v ključne strokovne razprave. To vpliva tudi na njihovo nizko zastopanost v panogah, kot je energetika – v Sloveniji ženske na tem področju predstavljajo le 15 % delovne sile.

Verjamemo, da lahko s spodbudnimi zgledi in odkritimi pogovori o izkušnjah in priložnostih stanje izboljšamo.

Zato vas vabimo, da se nam pridružite na okrogli mizi “Krepitev enakosti v STEM in energetiki: zavezništva za uspeh” v ponedeljek, 3. marca 2025 ob 16.30 v Hiši EU (Dunajska 20, Ljubljana).

Na dogodku bomo spregovorili o izzivih in priložnostih za strokovnjakinje v energetiki, tako v Sloveniji kot v širšem evropskem prostoru.

Okrogli mizi bo sledil voden ogled razstave o vzornicah iz 19. in 20. stoletja, ki so premikale meje na svojih področjih, ter strokovnjakinjah 21. stoletja, ki danes navdihujejo prihodnje generacije.

Prijave sprejemamo tukaj.

Dogodek organiziramo v okviru projekta EUWES skupaj z združenjem ONA VE in Predstavništvom Evropske komisije v Sloveniji.

Vljudno vabljeni!

Namen projekta EUWES – Empowering Underrepresented Women in the Energy Sector je opolnomočiti ženske v energetskem sektorju. Partnerji smo pripravili priporočila za EU o tem, kako ustvariti boljše sistemsko okolje za enakost spolov v energetskem sektorju, pa tudi o tem, kako najbolje podpreti energetska podjetja in izobraževalne ustanove pri sprejemanju naprednih ukrepov za reševanje neenakosti spolov. Prav tako smo pripravili priporočila za opolnomočenje žensk v energetskem sektorju v Sloveniji in analizo Ženske v energetiki. Več o projektu najdete tukaj in na projektni spletni strani.

Kontakt za več informacij: Katjuša Šavc, [email protected], 051 358 577

Projekt EUWES financira program Evropske unije Državljani, enakost, pravice in vrednote (CERV-2022-GE). Izražena stališča in mnenja so izključno stališča in mnenja avtorjev in ne odražajo nujno stališč in mnenj Evropske unije ali Evropske komisije.