Napadi na nevladne organizacije v EU brez primere – pozivamo vse demokratične sile, naj se zavzamejo za močno in neodvisno civilno družbo

Izjava civilne družbe

Evropske organizacije civilne družbe se trenutno soočajo z neprimerljivimi napadi nekaterih poslancev Evropskega parlamenta. Napad, ki ga vodijo desničarske skupine in nekateri poslanci Evropske ljudske stranke (EPP), temelji na dezinformacijah in zavajajočih argumentih, katerih namen je ustvarjanje škandala, širijo pa ga slabo obveščeni mediji. V času, ko se v EU in državah članicah krčijo demokratične vrednote in so civilni akterji, ki se za te vrednote zavzemajo, vse bolj napadeni, ponovni napad na financiranje organizacij civilne družbe in njihovo legitimnost v demokratičnem procesu ne pomeni le nadaljnjega krčenja evropskega civilnega prostora, ampak tudi slabitev demokracije kot celote.

Dezinformacije izvoljenih poslancev Parlamenta

22. januarja 2025 so nekateri poslanci Evropskega parlamenta (EP) na plenarnem zasedanju sprožili ciljno usmerjeno razpravo o javnem financiranju nevladnih organizacij s poudarkom na okoljskih organizacijah civilne družbe, ki prejemajo sredstva za delovanje v okviru programa LIFE. Razprava je sprožila vprašanja o legitimnosti organizacij civilne družbe, da od Evropske komisije prejemajo takšne subvencije za izvajanje svojih nalog. Številni poslanci EP so se zavzeli za pravico organizacij državljanov do sodelovanja v demokratičnem procesu. Vendar so nekateri poslanci Evropskega parlamenta napačno namigovali, da je Komisija okoljske organizacije plačevala, da so v njenem imenu lobirale v Evropskem parlamentu. Ta lažni narativ združuje tako nasprotnike evropskega zelenega dogovora kot tudi privržence teorij zarote. Poslanci Evropskega parlamenta so napačno govorili o izmišljenih zneskih v višini več milijard evrov, ki naj bi bili namenjeni organizacijam civilne družbe. Lažno so trdili, da organizacije civilne družbe niso ustrezno uporabljale registra za preglednost, čeprav so bili ukrepi EU za preglednost rezultat kampanj civilne družbe in so bile organizacije civilne družbe med prvimi, ki so ukrepe sprejele.

civil society

Zakaj bi morale organizacije civilne družbe prejemati javna sredstva?

V središču trenutnih napadov je program EU LIFE, glavni instrument financiranja za ohranjanje narave in podnebne ukrepe, ki znaša približno 700 milijonov evrov letno. V okviru tega programa Komisija EU v skladu z določbami, o katerih so se po konkurenčnem in odprtem postopku dogovorili Evropski parlament in države članice EU, vsako leto dodeli 15,6 milijona EUR številnim okoljskim nevladnim organizacijam. Sredstva so namenjena podpori neprecenljive vloge civilne družbe pri pripravi na dokazih temelječih, znanstveno podprtih in konstruktivnih priporočil pripravljalcem politik na področjih, ki so ljudem pomembna.

Ta sredstva so že danes povsem nezadostna za doseganje ciljev, kot so ustvarjanje enakih konkurenčnih pogojev*, pomoč oblikovalcem politik pri dostopu do informacij, dostopu do znanstveno podprtih dokazov in najboljših praks s terena ter seznanjanje s potrebami in pričakovanji državljanov glede njihovega zdravja in dobrega počutja, socialne vključenosti in enakosti, njihovih pravic, spodbujanja pravne države, boja proti korupciji ter zdravega okolja za sedanje in prihodnje generacije. Več milijonov državljanov podpira te prispevke k politikam EU preko nacionalnih in lokalnih volilnih teles, prostovoljstva in sodelovanja v skupnosti, zagotavljanja storitev in dostopa do pravic za najbolj ranljive in izključene.

Za močno civilno družbo je razvoj okvira za civilni dialog na podlagi člena 11 PEU prednostna naloga institucij EU v tem petletnem mandatu. Ključnega pomena je, da se organizacijam civilne družbe zagotovijo ustrezna sredstva za sodelovanje v tem dialogu z vključevanjem njihovih volivcev po vsej Evropi. V EU, tako kot v vsaki demokraciji, so javna sredstva nujna za podporo dela organizacij civilne družbe, katerih poslanstvo in cilji krepijo vrednote, zapisane v mednarodnih pogodbah in Listini Evropske unije o temeljnih pravicah.

Za avtoritarne režime je značilno mnenje institucij, da posredniški organi niso potrebni in da državljane izključno in v celoti zastopajo izvoljeni voditelji. Trenutna razprava dejansko ponazarja splošno soočenje, ki poteka med evropskimi vrednotami in avtokratskimi perspektivami.

Vse demokratične sile pozivamo, naj se zoperstavijo lažem in dezinformacijam o vlogi organizacij civilne družbe, zaščitijo njihovo edinstveno vlogo v evropski demokraciji in podprejo javno financiranje civilne družbe. Državljanska udeležba je ključni steber naših skupnih evropskih vrednot. Odločevalce pozivamo, naj zagotovijo močan pravni okvir, v katerem bodo organizacije civilne družbe in državljani lahko uspevali in prispevali k bolj celovito informiranem procesu odločanja. Demokracija pomeni pravico državljanov, da so kolektivno slišani pri oblikovanju vključujoče družbe in skupne evropske prihodnosti – ustrezno financirane neodvisne organizacije civilne družbe pa so za to ključno orodje.

Pod poziv, ki ga je koordinirala Civil Society Europe (CSE), se je podpisalo že več kot 570 organizacij iz 40 držav – poziv s seznamom podpisnikov je dostopen tukaj.

* Lobiranje profitabilnih podjetij v Bruslju je v primerjavi z zagovorništvom neprofitnih organizacij izjemno obsežno. Leta 2024 je 50 korporacij z največjimi lobističnimi proračuni samo za lobiranje v EU skupaj porabilo skoraj 200 milijonov evrov (66 % več kot leta 2015) in imelo odločilno vlogo pri oslabitvi ali zavrnitvi številnih pomembnih politik na področju evropskega zelenega dogovora, javnega zdravja in naravnih virov za prihodnje generacije.