V energetskem sektorju po vsej Evropi so razlike med spoloma precejšnje, saj so ženske še zmeraj izrazito premalo zastopane. V EU so v energetskem sektorju zaposleni predvsem moški, in sicer 77,9 %, medtem ko je delež žensk le 22,1 %.
Poleg tega poročila kažejo, da so ženske oziroma gospodinjstva, ki jih vodijo ženske, nesorazmerno huje prizadete zaradi energetske in prometne revščino.
Ženske in dekleta so pogosto v prvih bojnih vrstah spopadanja s podnebnimi spremembami, predvsem tudi zaradi ekonomskih situacij. Korelacija med premajhno zastopanostjo na strani odločevanja ter prenašanjem večine negativnih posledic na drugi je več kot očitna.
Namen projekta EUWES je identificirati ovire, ki trenutno najbolj omejujejo pravično zastopanost žensk v energetskem sektorju ter spodbujati enakost spolov s priporočanjem vključujočih politik in praks. Glavni cilj projekta je opolnomočiti ženske in spodbujati priložnosti za njihovo dejavno sodelovanje in prispevanje k procesom odločanja v energetskem sektorju.
V ta namen smo s partnerji pripravili izčrpen nabor priporočil za institucije v EU, ki bi pripomogle k rešitvi tega nesorazmerja. Priporočila smo razdelili v tri kategorije, vsaka od njih pa je osnovana tako, da čim bolj izboljša enakost spolov, zastopanosti žensk ter feminističnih načel v odločevalskih procesih v EU, v izobraževalnem sektorju ter v zasebnem sektorju.
Na koncu dokumenta smo zbrale tudi nekaj dobrih praks, ki lahko služijo kot primeri za prihodnost.