Dovolj za vse

Objavljeno: 7. 10. 2022

Aktivnosti platforme Dovolj za vse – trajnostno upravljanje z viri skupnosti v obdobju 2019 – 2026 potekajo v okviru projekta LIFE IP CARE4CLIMATE (LIFE17 IPC/SI/000007). Gre za integralni projekt, ki z ozaveščanjem, izobraževanjem in usposabljanjem ključnih deležnikov spodbuja izvajanje ukrepov, s katerimi bo Slovenija učinkoviteje dosegla zmanjšanje emisij toplogrednih plinov do leta 2030 oziroma čim hitrejši prehod v nizkoogljično družbo.

Temelj platforme Dovolj za vse – trajnostno upravljanje z viri skupnosti je ideja, da si blaginje ne moremo zagotoviti kot posamezniki, ampak se moramo zanjo zavzeti kot skupnost. In da se bogastvo virov pretvori v celovito in trajno blaginjo za ljudi šele, ko znamo z viri upravljati na vzdržen in sonaraven način. V sklopu trajnostnega upravljanja z viri skupnosti obravnavamo pet ključnih področij, na katerih lahko trajnostno ustvarjamo blaginjo za posameznika, za skupnost in za planet:

(1) urejanje prostora,
(2) samooskrbo s hrano,
(3) energetsko učinkovitost in oskrbo z energijo iz lokalnih obnovljivih virov,
(4) trajnostno mobilnost ter
(5) lokalno krožno gospodarstvo in trajnostno potrošnjo.

Projekt traja do leta 2026, med aktivnostmi, ki bodo potekale v okviru platforme Dovolj za vse – trajnostno upravljanje z viri skupnosti, pa lahko izpostavimo naslednje:

  • Raziskava o okoljskih, družbenih in ekonomskih koristih skupnostnih projektov;
  • Izvedba 8 nacionalnih konferenc;
  • Nadgradnja spletne platforme z zemljevidom dobrih praks;
  • Priprava 14 videov o dobrih skupnostnih praksah;
  • Usposabljanje 15 občin za izvajanje skupnostnih projektov;
  • Izvedba 8 konkretnih projektov skupnostnega upravljanja z življenjskimi viri;
  • Razvoj 4 finančnih modelov za skupnostne projekte in predstavitev na zloženkah
  • Druge komunikacijske aktivnosti (sporočila za javnost, srečanja z novinarji, predstavitev koncepta na 15 dogodkih drugih, infografike).

Aktivnosti platforme Dovolj za vse – trajnostno upravljanje z življenjskimi viri izvajata Focus, društvo za sonaraven razvoj in Umanotera, Slovenska fundacija za trajnostni razvoj.

Več informacij na spletni strani: https://dovoljzavse.si/o-projektu/

#DovoljZaVse #samo1planet

Projekt CARE4CLIMATE je sofinanciran s sredstvi evropskega programa LIFE, sredstvi Sklada za podnebne spremembe in sredstvi partnerjev projekta. Več o projektu si lahko preberete na uradni spletni strani projekta – www.care4climate.si.

Novice o projektu

100 dobrih praks na zemljevidu Dovolj za vse

Na spletni platformi Dovolj za vse nam je uspelo na zemljevid dobrih praks trajnostnega upravljanja z viri skupnosti vpisati že 100. prakso! Zbrane dobre prakse iz cele Slovenije ponujajo obilico navdiha za povezovanje in delovanje v smeri koristi za celotno skupnost. Med zadnjimi smo dodali samooskrbno energetsko skupnost Luče, Učni center Brje, BikeKitchen Ljubljana, novomeško knjižnico reči...

19. 12. 2024|

Energy Globe 2024 nagrada za hrastniško energetsko skupnost, ki smo jo pomagali vzpostaviti

Odlična novica za konec leta – za energetsko skupnost in z njo povezano samooskrbno sončno elektrarno Sončna šola Hrastnik smo prejeli nacionalno nagrado Energy Globe 2024! S tem je projekt, ki smo ga izpeljali v tesnem sodelovanju z Energetsko zadrugo Zeleni Hrastnik in Občino Hrastnik, vstopil v letošnje tekmovanje za trenutno najbolj prestižno mednarodno okoljsko nagrado na svetu.

6. 12. 2024|

Medijski odmevi po Mednarodni poletni šoli politične ekologije 2024

Mednarodno poletno šolo politične ekologije 2024 je tudi letos obiskalo veliko novinark in novinarjev. Predavanja, ki temeljijo na politični ekologiji, so odlična priložnost za izobraževanje, prisotnost tujih strokovnjakov pa je obenem odlična priložnost za poglobljene intervjuje. Izpostavljamo nekaj objav.

26. 7. 2024|

9. Dovolj za vse konferenca: Energetska preobrazba po meri ljudi

Lepo vabljeni na 9. nacionalno konferenco o trajnostnem upravljanju z viri skupnosti z naslovom Energetska preobrazba po meri ljudi, na kateri bo 11. oktobra poudarek na energetskih skupnostih. Kako slednje prinašajo koristi ljudem in so hkrati manj obremenjujoče za okolje, bodo prek konkretnih primerov pokazali domači in tuji predavatelji.

11. 7. 2024|
Go to Top