Hrana za prihodnost

Cilj projekta je reševanje izzivov trajnostne prehrane ter osveščanje o vplivu na okolje in družbo. Raziskava (Focus in FDV) je pokazala, da mlade zanima trajnostno prehranjevanje, vendar večinoma pridobivajo informacije od vrstnikov in iz dokumentarnih filmov. Spremembe v prehranjevalnih navadah uveljavljajo ob selitvi od staršev, vendar so informacije o okoljskih vplivih precej omejene. Očitno je tudi pomanjkanje zavedanja o družbenih vplivih hrane, predvsem v okviru dobavnih verig, ki segajo izven EU, a tudi na velikih kmetijah v EU. Opazujemo sicer trend zmanjševanja porabe mesa, a v Sloveniji v povprečju še vedno pojemo 1,71 kg mesa na teden, kar presega zdravstvena priporočila za več kot trikrat. Strateški svet za prehrano poudarja nujnost zmanjšanja porabe mesa za bolj okolju prijazno ravnanje.

Študente, lokalne skupnosti in splošno javnost bomo dosegali preko sodelovanja s partnerji. Izvedli bomo 14 lokalnih dogodkov z zavodom Kersnikova, pripravili 18 oddaj na Radiu Študent, upravljali IG in FB profil Futr za Jutr in v sodelovanju z RTV Slovenija pripravili 10 prispevkov v rubriki Zelenih petkov.

V sodelovanju z udeleženci in sledilci bomo oblikovali okolju in družbi prijazen vodič po trajnostni prehrani, z nasveti za spodbujanje sprememb, primeri dobrih praks skupnostnega organiziranja trajnostne pridelave in potrošnje hrane, ter predlogi za sistemske spremembe.

Partnerji: Focus, društvo za sonaraven razvoj, Zavod za kulturo, umetnost in izobraževanje Kersnikova, Zavod Radio Študent

            

Trajanje projekta: 6. 6. 2024 – 5. 6. 2026

Projekt sofinancirata Eko sklad j.s. in Ministrstvo za okolje, podnebje in energijo

Novice o projektu