V okviru projekta bomo izvajali močno in strateško kampanjo, ki bo v skladu s temeljnimi načeli organizacije Friends of the Earth. Naš pristop bo vključeval dejavno vključevanje v teme ekonomske pravičnosti ter prihajajočo kampanjo o direktivi o skrbnem pregledu na področju človekovih pravic in okolja, znani tudi kot CS3D (Corporate sustainability due diligence directive) ali direktiva o skrbnem pregledu glede trajnostnosti. Kampanja se začenja v začetku leta 2022, pri čemer bomo tesno sodelovali z drugimi ključnimi deležniki, vključno z Evropsko koalicijo za korporativno pravičnost (ECCJ) in drugimi koalicijami.
V letu 2024 se bomo posvetili še spremljajočim zakonodajam, kot je CRM (Critical Raw Materials).
V okviru zagovorništva za uvedbo močne direktive o skrbnem pregledu glede trajnostnosti bomo sodelovali v kampanjah na ravni Evropske unije, kot je kampanja “Justice is everybody’s business“, ter izvajali kampanjo na nacionalni ravni. Med našimi aktivnostmi bomo koordinirali nevladno delovno skupino, prispevali k ustanovitvi strokovnega posvetovalnega telesa, pripravili stališča, izvajali druge zagovorniške aktivnosti ter organizirali vsaj en javni dogodek na leto.
Poleg tega bo Pravična trgovina Slovenija v okviru Nacionalnega akcijskega načrta Ministrstva za zunanje zadeve o podjetjih in človekovih pravicah izvedla raziskavo o skladnosti podjetij v Sloveniji s prostovoljno zavezo o dolžni skrbnosti. Prvi dve sta izšli v letu 2022 in 2023.
Tudi ozaveščevalna kampanja o vplivih podjetij na okolje in človekove pravice v okviru njihovih dobavnih verig bo potekala v Sloveniji, s ciljem povečati ozaveščenost javnosti o pomenu trajnostnega poslovanja ter spodbuditi podjetja k odgovornemu ravnanju v svojih poslovnih praksah. pri tem bomo sodelovali z Delavsko svetovalnico, s katero bomo skušali osvetliti problematiko kršenja človekovih/ delavskih pravic v gospodarskem sektorju v Sloveniji.
Projekt sofinancira fundacija Wellspring preko Friends of the Earth Europe.
Trajanje projekta: Januar 2022 – December 2024.
Partnerji: Friends of the Earth Europe, Pravična trgovina Slovenija, Delavska Svetovalnica
Novice o projektu
Evropska komisija mora ohraniti ambiciozne cilje za zaščito človekovih pravic in okolja
Skupaj z več kot 160 nevladnimi organizacijami pozivamo Evropsko komisijo, da vztraja pri svojih dosedanjih ambicioznih zakonodajnih ukrepih na področju odgovornosti podjetij pri spoštovanju človekovih pravic in varstvu okolja. Skupni odziv je odgovor na napoved predsednice Evropske komisije Ursule von der Leyen novega »omnibus« predloga, ki bi hkrati spremenil tri ključne zakonodaje, ki imajo za skupni cilj odgovornost podjetij za spoštovanje človekovih pravic in okolja
Vodnik po direktivi o odgovornosti podjetij – CSDDD
Spomladi je EU sprejela Direktivo o skrbnem pregledu v podjetjih glede trajnostnosti (CSDDD), ki predstavlja prelomnico v korporativni odgovornosti. Države članice EU jo morajo zdaj prenesti v svojo nacionalno zakonodajo, za kar imajo še leto in pol časa. Da bi olajšali razumevanje in spremljanje tega procesa, je mreža organizacij pripravila vodnik po direktivi.
Prekomerno izkoriščanje lesne biomase uničuje gozdne ekosisteme
Posledice vedno bolj obsežnega izkoriščanja lesne biomase za proizvodnjo elektrike niso vidne le v državah globalnega juga, ampak tudi v Evropi. Neverjetnih 55 % letnega poseka gozda v Evropi se zažge za energijo. Danes je mednarodni dan proti sežiganju biomase v termoelektrarnah, ki [več ...]
Odločen NE zamiku Uredbe EU o proizvodih, ki ne povzročajo krčenja gozdov
225 organizacij civilne družbe iz 42 držav poziva Evropski parlament in vlade držav članic EU, naj zavrnejo predlog Evropske komisije za dvanajstmesečno odložitev uporabe Uredbe EU o proizvodih, ki ne povzročajo krčenja gozdov (EUDR).
Buldožerji so bili tik pred tem, da ugasnejo motorje, Von der Leyen jim želi dotočiti gorivo
Evropska komisija je predlagala enoletni zamik pri ključnem zakonu o dobavnih verigah – Uredbi EU o proizvodih, ki ne povzročajo krčenja gozdov (EUDR). Če bo zamik potrjen, bo uničenih 2.300 kvadratnih kilometrov gozdov. To bo povzročilo 49 megaton emisij toplogrednih plinov, kar je enakovredno emisijam 18 milijonov avtomobilov.
(Ne) bodo kopali!
Na povabilo Focusa je včeraj Slovenijo obiskala Jelena Bunić iz kolektiva Marš sa Drine in predstavila kako nevaren bi bil rudnik litija za življenje ljudi in kako ogroženo je že zdaj življenje tistih ljudi, ki v Srbiji glasno nasprotujejo projektu Rio Tinto.