Svet Evropske unije je v ponedeljek, 14. oktobra 2024, sprejel revidirano direktivo o kakovosti zunanjega zraka (AAQD). To je prelomni trenutek za zagovorništvo čistega zraka v Evropi. Nova direktiva uvaja strožje omejitve za glavna onesnaževala in usklajuje EU standarde s smernicami Svetovne zdravstvene organizacije (WHO).
Direktiva o kakovosti zunanjega zraka je ključna zakonodaja EU za izboljšanje kakovosti zraka v državah članicah. Cilj je zaščititi zdravje ljudi in okolje z določitvijo standardov in mejnih vrednosti za onesnaževala, kot so delci PM10, PM2,5, NO2, SO2, CO, Pb, benzen in ozon. Leta 2022 je Evropska komisija predlagala, da se mejne vrednosti za PM2,5 in NO2, ki so dvakrat višje od smernic WHO, dosežejo do leta 2030.
Ta glasovanje predstavlja velik korak EU v boju proti onesnaženju zraka in zaščiti javnega zdravja, zlasti otrok, starejših in bolnikov. Nova pravila bodo lokalnim oblastem omogočila boljše spremljanje in ukrepanje. Besedilo direktive bo objavljeno v Uradnem listu EU in bo začelo veljati dvajseti dan po objavi. Države članice bodo morale direktivo v nacionalno zakonodajo prenesti v dveh letih po začetku veljavnosti.
Onesnaženost zraka je v Evropi vsako leto vzrok za približno 300.000 prezgodnjih smrti, kar pomeni, da je to največja okoljska grožnja našemu zdravju. Onesnaženost zraka prispeva k številnim zdravstvenim težavam, vključno s srčnimi napadi, kapmi, težavami z dihanjem, sladkorno boleznijo, demenco, upočasnjenim kognitivnim razvojem pri otrocih in pljučnim rakom.