Spomladi je Evropska unija sprejela Direktivo o skrbnem pregledu v podjetjih glede trajnostnosti (CSDDD), ki predstavlja prelomnico v korporativni odgovornosti. S to zakonodajo bodo podjetja morala prevzeti pravno odgovornost za škodo, ki jo povzročajo ljudem in planetu v svojih vrednostnih verigah.

Skupaj z evropsko koalicijo za odgovornost gospodarskih družb (angl. European Coalition for Corporate Justice – ECCJ), ki zastopa več kot 480 organizacij civilne družbe, sindikatov in organizacij za varstvo potrošnikov iz 17 držav, pozdravljamo to težko pričakovano zakonodajo, ki lahko resnično prispeva k spremembam in drugačnim poslovnim praksam podjetij.

Direktiva določa nova pravila, ki zahtevajo, da podjetja izvajajo skrbni pregled glede trajnostnosti, kar vključuje prepoznavanje, preprečevanje in odpravljanje negativnih vplivov na človekove pravice in okolje. Države članice EU morajo zdaj prenesti CSDDD v svojo nacionalno zakonodajo, za kar imajo še leto in pol časa. Postopek prenosa je ključnega pomena, saj bo določil, kako učinkovito bodo nova pravila delovala v praksi.

Da bi posameznicam in posameznikom ter civilni družbi olajšali razumevanje in spremljanje tega procesa, je mreža organizacij pripravila vodnik po direktivi. Z njim želimo izpostaviti glavne določbe direktive CSDDD, vsebino in namen direktive. Dokument ne predstavlja pravne analize direktive.

Ključne prednostne naloge za prihajajoč prenos direktive v nacionalno o zakonodajo:

  •  Skrbni pregled mora postati del dejanskih praks podjetij, ne le formalnost.
  •  Obveznosti morajo biti usklajene z mednarodnimi standardi.
  •  Skrbni pregled je treba integrirati v redne poslovne procese in politike podjetij.
  •  Poskrbeti je treba za vključevanje vseh, ki jih poslovne dejavnosti podjetij prizadenejo.
  •  Države morajo vzpostaviti mehanizme, ki bodo omogočali učinkovit nadzor in izvajanje pravil.
  •  Zagotoviti je treba dostop do pravnega varstva za žrtve škode.

 

Aktivnost je del projekta “Re:boot”, ki ga sofinancira Evropska unija (program DEAR). Vsebina je izključna odgovornost izvajalca projekta, Focus, društva za sonaraven razvoj, in ne odraža nujno stališča Evropske komisije.