Energetski sektor je eden najmanj spolno raznolikih sektorjev. Na ravni Evropske unije je le 24 % zaposlenih v energetskem sektorju žensk, medtem ko ženske v Sloveniji predstavljajo le 15 % vseh zaposlenih v energetiki. Ženske so manj vključene v oblikovanje politik ter manj zastopane v procesih odločanja in v vodstvenih strukturah energetskih podjetij. Praksa tudi kaže, da njihove ideje načeloma težje prodrejo, so v večini držav manj plačane in težje napredujejo.
V mednarodnem projektu EUWES se v Focusu skupaj s partnerji iz Španije, Nemčije in Hrvaške osredotočamo na identificiranje ovir, ki najbolj omejujejo pravično zastopanost žensk v energetiki in na opolnomočenje žensk, ki delujejo v energetskem sektorju. Pomanjkanje mentoric in vzornic se kaže kot eden izmed dejavnikov, ki vpliva na to, da se ženske redkeje odločajo za kariero v energetskem sektorju. Še posebej se to kaže tudi v nizkem deležu žensk na višjih položajih v energetskih podjetjih, kar utrjuje spolne stereotipe in vpliva tudi na to, da ženske težje napredujejo po karierni lestvici.
Bolj kot nasveti namreč učijo zgledi. Potem, ko smo se za njimi ozrli v preteklost in v mini seriji predstavili pionirke inženirke, nadaljujemo z ženskami, ki trenutno uspešno delujejo na različnih poljih energetskega sektorja. Imeti zgled je zelo pomembno za mlade in pa tudi zelo spodbudno za vse, ki se na novo znajdejo na področju, kjer so kot predstavnice ženskega spola tradicionalno v manjšini. Podpora skupnosti je zelo dragocena.
V nadaljevanju bodo izpostavljene ženske, ki dokazujejo, da znanje in strast ne poznata spola. Namen je mlade ženske spodbuditi, da sploh razmišljajo o tem polju, izbiri poklica, karierni poti – npr. po statističnih podatkih je v Sloveniji med inženirji le 13 % žensk. In na drugi strani podati vpogled v paleto priložnosti na trgu, zato smo izbrali ženske na zelo različnih položajih in z različnim ozadjem.
Kljub nizki zastopanosti žensk tudi v slovenskem energetskem sektorju je zelo pozitivno, da nismo imeli težav z iskanjem uspešnih posameznic. Nahajajo se celo na čelu nekaterih pomembnih državnih akterjev v energetiki. Na drugi strani pa se žal nekatere mlajše vodje in inženirke, ki imajo res veliko izkušenj iz prakse, niso želele izpostaviti.
V nadaljevanju predstavljamo:
- Ljupko Vrtevo,
- Mojco Kert,
- Medejo Lončar,
- Tino Seršen,
- Duško Godina.
Ljupka Vrteva
Magistrica inženirka strojništva, razvojna inženirka za področje ogrevanja, prezračevanje in hlajenja stavb, vodja projekta sončne elektrarne v Petrolu, Inženirka leta 2023
Dodiplomski in magistrski študij je zaključila na Fakulteti za strojništvo Univerze v Ljubljani, leta 2019 pa je na Institutu Jožef Stefan opravila še mednarodni izobraževalni program Evropski energetski menedžer – EUREM. Razvila je edinstveni računalniški program mehanskega prezračevanja stavb, sedaj pa se ukvarja s projektiranjem novih, bolj učinkovitih sistemov. Nenehno išče nove izzive na področju energetike, predvsem pa svoje znanje in izkušnje s terena predaja naprej. Z misijo, da vsi postanemo bolj ozaveščeni o učinkoviti rabi energije v stavbah.
“Ni močnejšega orodja od znanja”
»Ni moških in ženskih poklicev, pomembno je samo, kaj želiš postati. Da se kot dekle zavedaš, da si sposobna vsega in spoštuješ svoje želje. Prišel bo trenutek, ko si boš hvaležna za to, da si bila pogumna in se odločila za inženirski poklic. Vsaka ima krila, samo poleteti mora.«
Ljupka Vrteva meni, da se današnja situacija žensk ne samo v sektorju energetike, ampak tudi v inženirstvu na splošno, počasi izboljšuje, vendar še vedno obstaja precejšnje neravnotežje med spoloma. Prisotni so družbeni predsodki, ki vplivajo na to, kako se ženske dojemajo v tehničnih in tradicionalno »moških« panogah. Rešitev vidi v tem, da je na prvem mestu znanje, ne spol.
»Pomembno je, da se družba nauči ceniti znanje in kompetence, ne glede na spol. Ko bo družba začela bolj ceniti sposobnosti in strokovno znanje, bo to odprlo vrata za večjo vključitev žensk v te sektorske sfere. Potrebujemo podporo pri gradnji zaupanja v lastne sposobnosti, pa tudi mentorstvo, ki pomaga premagati ovire, povezane s stereotipi. Le s takšnim pristopom lahko ustvarimo enakovredne priložnosti za vse, ki si želijo uspešno delovati v tehniki in inženirstvu. Zato so ključne spremembe v kulturi podjetij in širši družbi, da bosta znanje in strokovnost postala glavni merili, ne pa spol. Pomembno je, da se ženske v sektorju energetike opogumijo, delijo svoje ideje in se ne bojijo prevzeti odgovornosti. Priložnosti so, vendar moramo omogočiti, da se ženske enakovredno vključijo v oblikovanje prihodnosti energetskih rešitev.«
Kontakt: LinkedIn
Mojca Kert
Direktorica družbe Borzen, diplomirana inženirka strojništva
Mojca Kert, direktorica slovenskega operaterja trga z elektriko, na pretežno moškem energetskem področju deluje že od samega začetka poslovne poti. Po študiju strojništva jo je začela v Železarni Ravne, nadaljevala v Energetiki Ravne, nato pa je vrsto let vodila družbo Petrol Energetika. S slednje je prešla v družbo GEN-I, v kateri je bila nazadnje direktorica prodaje poslovnim odjemalcem. Direktorica Borzena je od septembra 2023.
Med pomembne vzornice smo jo uvrstili, ker ji je zelo pomembna vloga mentorice. Med drugim v mentorski mreži Združenja Manager opogumlja mlajše kolegice za prevzem vodstvenih in vodilnih položajev. Tudi za dotično EUWES kampanjo je predlagala, da bi izpostavili katero izmed mlajših vodij v Borzenu, vendar nam ni uspelo pridobiti pozitivnega odziva. Zato izpostavljamo nekaj njenih (predhodno javno objavljenih) misli.
»Bistvo dobrih odnosov je prepoznavanje in predvsem sprejemanje razlik med spoloma. Rekla bi, da je želja po sodelovanju, reševanju konflikotov in iskanju pozitivnih poti pri ženskah mnogokrat bolj opazno prisotna. Strinjam se tudi, da smo ženske na splošno bolj nagnjene k povezovanju. Potrebovala pa sem kar nekaj časa in predvsem veliko vztrajnosti in poguma, da sem pridobila priložnost soustvarjati slovensko energetiko. Ta pot je pri ženskah zagotovo daljša in bolj naporna kot pri moških, sploh na področjih, ki jih moški pogosto vzamejo nekako za svoje. Menim, da smo v prvi vrsti ženske tiste, ki lahko kaj spremenimo. Spreminjamo lahko z aktivnostjo, vključenostjo, z uspešnim delom, ozaveščanjem različnih deležnikov in dobrimi rezultati.« v intervjuju za portal Energetika.net, 2014
Mojca Kert vidi različnost kot imperativ rasti. Poudarja, da je predvsem v času kriz pomembno sodelovanje.
»Prihodnost temelji na vrednotah, ki so bliže ženskam. To je neizpodbitno dejstvo. Vendar če se bomo o tem pogovarjale samo ženske, nam ne bo uspelo.« vir
Kot zanimivost: Borzen kot operater trga z elektriko soustvarja slovenski energetski trg in ima trenutno tudi v nadzornem svetu dve ženski (od treh članov).
Medeja Lončar
Direktorica Siemensa Slovenija, Hrvaška in Srbija, diplomirana ekonomistka, pobudnica izbora Inženirka leta
Medeja Lončar je prva oseba na čelu treh regionalnih Siemensovih podjetij: od leta 2007 je direktorica podjetja v Sloveniji, od leta 2018 podjetja na Hrvaškem in od leta 2021 še v Srbiji. Pred prevzemom direktorskega položaja je v slovenskem Siemensu vodila korporativni razvoj in oddelek za telekomunikacije, bila pa je tudi izvršna direktorica za trženje, prodajo in investicije.
Izkušnje na področju energetike je pridobila med delom v podjetju Energetika, kjer je bila dve leti direktorica marketinga, sicer pa ni vpeta v energetski sektor. V izbor jo dodajamo, ker je velika zagovornica uravnoteženosti spolov na vodstvenih položajih v gospodarskih družbah, še posebej v tehnološki sferi. Ko je leta 2020 postala tretja ženska predsednica Združenja Manager, je denimo predlagala sestavo novega upravnega odbora združenja, tako da je v njem sodelovalo 40 odstotkov managerk.
Ključni razlog, da smo jo umestili v izbor, pa je njena pobuda za izbor Inženirka leta. Gre za pomemben izbor, ki prispeva k družbeni promociji inženirk. Vsako leto od 2018 javnosti predstavijo 10 zanimivih žensk. V središču niso inženirski dosežki posameznice, temveč odlika ali njen potencial, da je kot inženirka zgled in navdih mlajšim generacijam deklet.
Medeja Lončar pogosto spomni na številke – po izračunih svetovnega gospodarskega foruma bo potrebnih skoraj 136 let za premagovanje vrzeli med spoloma. Verjame pa, da lahko spremenimo tok dogodkov. Predvsem je to pomembno, ker ekonomska moč v 21. stoletju prehaja v roke tistih, ki obvladujejo tehnologije.
Izpostavljamo še nekaj njenih misli, ki jih je leta 2023 zapisala za Delo:
“Zakaj bi zajemali le iz polovice bazena talentov?! Številke: ocene in medalje na tekmovanjih ter raziskovalnih taborih kažejo na enakovrednost dijakinj in dijakov pri fiziki, matematiki, kemiji in biologiji. Zakaj bi se dekleta pri odločitvah o študijski poti torej odpravila v nasprotno smer? Stran od tega, česar so sposobna in imajo rada? Zakaj bi se vnaprej odločila, da opustijo tisto, kar jim gre dobro in po čemer svet hlepi? Družba želi talente, še posebno v tehnologijah! Prave ljudi, na pravih mestih. Inovatorke in inovatorje. Raziskovalke in raziskovalce. Znanstvenice in znanstvenike. Inženirje in inženirke.”
“Z natečajem Inženirka leta si prizadevamo »nevidnim ženskam« v tehnoloških podjetjih zagotoviti več priložnosti za širšo prepoznavnost njihovega znanja in izkušenj ter spodbuditi tehnološki razvoj. Raziskave kažejo, da je bil pri večini za odločitev za tehniški poklic odločilen vzornik ali vzornica v mladosti. Ugotavljamo, da mladim primanjkuje vzornikov, še posebno žensk, ki so uspešne v tehničnih poklicih.”
Izbor Inženirka leta je del projekta Inženirke in inženirji bomo!, ki od leta 2012 mlade navdušuje za inženirstvo, tehniko, naravoslovje in inovativnost. Vse dosedanje izbore najdete tukaj.
“Inženirke, ki sodelujejo v natečaju, so dragocene ker spreminjajo razmišljanje mladih o sebi, o tem, katere študijske poti lahko izbirajo in kako lahko poklicno rastejo. Z več dekleti, ki se bodo odločala za tisto, v čemer so dobra, kar jih veseli in kar okolje potrebuje, bo prihodnost gotovo svetlejša. Ker inženirke in inženirji znajo reševati probleme: tudi takšne, s katerimi se zdaj spopada celo človeštvo.”
Tina Seršen
Dr
žavna sekretarka za področje energetike na Ministrstvu za okolje, podnebje in energijo, magistrica znanosti s področja mednarodnih odnosov
Tina Seršen se je najprej ukvarjala z evropskimi politikami na področju energetike na Ministrstvu za gospodarstvo, nato je vodila sektor za pravne in mednarodne energetske zadeve na Ministrstvu za infrastrukturo, kjer je bila od sredine leta 2022 tudi državna sekretarka za področje energetike. Od ustanovitve novega ministrstva v začetku leta 2023 delo državne sekretarke nadaljuje na Ministrstvu za okolje, podnebje in energijo.
Bila je atašejka za energijo na Stalnem predstavništvu Republike Slovenije v Bruslju, aktivno je delovala tudi pri nekaterih posebnih projektih, kot so kandidatura in vzpostavljanje sedeža Agencije za sodelovanje energetskih regulatorjev (ACER) v Sloveniji, arbitražni postopek Nuklearne elektrarne Krško (NEK), evropski projekti strukturnih reform na področju energetike.
»Področje energetike je dominantno moško področje in morda mi je zaradi tega malo težje. Nikakor pa nisem edina ženska. Pomembno mi je, da na koncu štejejo znanje in informacije, ne pa na primer, kdo bo glasnejši. Res pa očitka, da bi bil moški kot družboslovec manj kompetenten, kar meni pogosto navržejo kot ženski, še nisem slišala.« (v Mladina Vreli planet)
Tina Seršen poudarja, da v energetiki potrebujemo ženske.
»Ženske razmišljamo drugače, vidimo druge zorne kote. Najboljši tim je tako lahko le tisti, ki v polnosti uporabi vse vrline, ki so na voljo. Ko združimo različne poglede in izkušnje, ustvarjamo rešitve, ki so drznejše, bolj inovativne in trajnostne. Zato si težko predstavljam resnično uspešno energetiko – ali katerikoli drug sektor, na primer promet – brez enakopravne zastopanosti žensk na vseh ravneh, še posebej v vodstvu. Energetika še vedno močno sloni na neformalnih moških omrežjih in ta stekleni zid je za žensko najtežje prebiti. Pogum žensk, da se potegujejo za priložnosti v energetiki, mora spremljati pripravljenost moških, da podprejo drugačne perspektive, in odprtost celotne družbe, da preseže omejitve, ki jih ustvarja tradicionalna delitev vlog.«
Kontakt: LinkedIn
Duška Godina
Direktorica Agencije RS za energijo, univ. dipl. pravnica, magistrica znanosti
Duški Godini teče drugi šestletni mandat direktorice Agencije RS za energijo, kjer je zaposlena od leta 2005. Preden je stopila na čelo agencije je bila svetovalka direktorice, vodja pravnega sektorja in namestnica direktorice z neomejenimi pooblastili. V svoji več kot 20-letni karieri v javnem sektorju je sicer delala tudi kot pravnica na ministrstvu za malo gospodarstvo in turizem ter na javnem skladu za razvoj malega gospodarstva.
V izbor žensk iz energetike, ki lahko delujejo kot vzornice za mlajše generacije, Godino dodajamo za prikaz palete priložnosti na trgu. Ni zanemarljivo, da je ženska (tudi) na čelu Agencije za energijo, ki je pomemben nacionalni regulator na področju trga z energijo. Tovrstno institucijo imajo vse države po svetu, a le v redkih primerih jo vodi predstavnica ženskega spola.
»Oskrba z električno energijo in zemeljskim plinom poteka na trgu, pri čemer gre za pomembno dejavnost, ki je v javnem interesu, saj zagotavlja minimum dostojnega življenja prebivalstvu kot tudi osnovni pogoj za delovanje slehernega gospodarstva, družbe in države. Zato morajo biti zagotovljeni pogoji za zagotavljanje zanesljive, varne, kakovostne in cenovno dostopne oskrbe. In regulatorji smo predvsem zadolženi za ekonomsko in tehnično reguliranje omrežnih dejavnosti, saj brez omrežij za distribucijo in prenos energije ni oskrbe,« piše na spletni strani agencije, ki je in mora biti neodvisna institucija.
Prav zaradi apriorne neodvisnosti je Godina ob koncu lanskega leta pokazala pokončno držo po političnih pritiskih na agencijo, ki so se zgodili po uvedbi novega omrežninskega sistema po načelu »kdor omrežje več koristi, tudi več plača«.
Godina kot direktorica Agencije RS za energijo sicer redno poziva k čim bolj racionalni rabi energije in premisleku o prehodu na drug energent, kjer je to možno. V mnenjskem prispevku v Pravni praksi aprila 2022 pa je zapisala naslednjo misel:
“Če hočemo očistiti naš planet, moramo začeti s čiščenjem vrednostnih sistemov naše družbe.” vir
V medijih se do lanskega leta ni veliko pojavljala. Po dogodku Ženske v energetiki leta 2023 pa je povedala:
“Nikoli prej kot sedaj potrebujemo sodelovanje, tudi sodelovanje med spoloma. Vsi skupaj igramo pomembno vlogo. Tako ženske kot moški lahko pomembno prispevamo k zelenemu preboju. Energetika pri tem igra odločilno vlogo. Potrebno je ozaveščati vse nivoje družbe in samo s sodelovanjem lahko dosežemo potrebne premike.” vir
|
|