Energetski sektor je eden najmanj spolno raznolikih sektorjev. Na ravni Evropske unije je le 24 % zaposlenih v energetskem sektorju žensk, medtem ko ženske v Sloveniji predstavljajo le 15 % vseh zaposlenih v energetiki. Ženske so manj vključene v oblikovanje politik ter manj zastopane v procesih odločanja in v vodstvenih strukturah energetskih podjetij. Praksa tudi kaže, da njihove ideje načeloma težje prodrejo, so v večini držav manj plačane in težje napredujejo.
V mednarodnem projektu EUWES se v Focusu skupaj s partnerji iz Španije, Nemčije in Hrvaške osredotočamo na identificiranje ovir, ki najbolj omejujejo pravično zastopanost žensk v energetiki in na opolnomočenje žensk, ki delujejo v energetskem sektorju. Pomanjkanje mentoric in vzornic se kaže kot eden izmed dejavnikov, ki vpliva na to, da se ženske redkeje odločajo za kariero v energetskem sektorju. Še posebej se to kaže tudi v nizkem deležu žensk na višjih položajih v energetskih podjetjih, kar utrjuje spolne stereotipe in vpliva tudi na to, da ženske težje napredujejo po karierni lestvici.
Bolj kot nasveti namreč učijo zgledi. Potem, ko smo se za njimi ozrli v preteklost in v mini seriji predstavili pionirke inženirke, nadaljujemo z ženskami, ki trenutno uspešno delujejo na različnih poljih energetskega sektorja. Imeti zgled je zelo pomembno za mlade in pa tudi zelo spodbudno za vse, ki se na novo znajdejo na področju, kjer so kot predstavnice ženskega spola tradicionalno v manjšini. Podpora skupnosti je zelo dragocena.
V nadaljevanju bodo izpostavljene ženske, ki dokazujejo, da znanje in strast ne poznata spola. Namen je mlade ženske spodbuditi, da sploh razmišljajo o tem polju, izbiri poklica, karierni poti – npr. po statističnih podatkih je v Sloveniji med inženirji le 13 % žensk. In na drugi strani podati vpogled v paleto priložnosti na trgu, zato smo izbrali ženske na zelo različnih položajih in z različnim ozadjem.
Kljub nizki zastopanosti žensk tudi v slovenskem energetskem sektorju pa je zelo pozitivno, da nismo imeli težav z iskanjem uspešnih posameznic. Nahajajo se celo na čelu nekaterih pomembnih državnih akterjev v energetiki. Njihove opise in misli bomo dodajali postopoma.
Ljupka Vrteva
Magistrica inženirka strojništva, razvojna inženirka za področje ogrevanja, prezračevanje in hlajenja stavb, vodja projekta sončne elektrarne v Petrolu, Inženirka leta 2023
Dodiplomski in magistrski študij je zaključila na Fakulteti za strojništvo Univerze v Ljubljani, leta 2019 pa je na Institutu Jožef Stefan opravila še mednarodni izobraževalni program Evropski energetski menedžer – EUREM. Razvila je edinstveni računalniški program mehanskega prezračevanja stavb, sedaj pa se ukvarja s projektiranjem novih, bolj učinkovitih sistemov. Nenehno išče nove izzive na področju energetike, predvsem pa svoje znanje in izkušnje s terena predaja naprej. Z misijo, da vsi postanemo bolj ozaveščeni o učinkoviti rabi energije v stavbah.
“Ni močnejšega orodja od znanja”
»Ni moških in ženskih poklicev, pomembno je samo, kaj želiš postati. Da se kot dekle zavedaš, da si sposobna vsega in spoštuješ svoje želje. Prišel bo trenutek, ko si boš hvaležna za to, da si bila pogumna in se odločila za inženirski poklic. Vsaka ima krila, samo poleteti mora.«
Ljupka Vrteva meni, da se današnja situacija žensk ne samo v sektorju energetike, ampak tudi v inženirstvu na splošno, počasi izboljšuje, vendar še vedno obstaja precejšnje neravnotežje med spoloma. Prisotni so družbeni predsodki, ki vplivajo na to, kako se ženske dojemajo v tehničnih in tradicionalno »moških« panogah. Rešitev vidi v tem, da je na prvem mestu znanje, ne spol.
»Pomembno je, da se družba nauči ceniti znanje in kompetence, ne glede na spol. Ko bo družba začela bolj ceniti sposobnosti in strokovno znanje, bo to odprlo vrata za večjo vključitev žensk v te sektorske sfere. Potrebujemo podporo pri gradnji zaupanja v lastne sposobnosti, pa tudi mentorstvo, ki pomaga premagati ovire, povezane s stereotipi. Le s takšnim pristopom lahko ustvarimo enakovredne priložnosti za vse, ki si želijo uspešno delovati v tehniki in inženirstvu. Zato so ključne spremembe v kulturi podjetij in širši družbi, da bosta znanje in strokovnost postala glavni merili, ne pa spol. Pomembno je, da se ženske v sektorju energetike opogumijo, delijo svoje ideje in se ne bojijo prevzeti odgovornosti. Priložnosti so, vendar moramo omogočiti, da se ženske enakovredno vključijo v oblikovanje prihodnosti energetskih rešitev.«
Kontakt: LinkedIn
Tina Seršen
Državna sekretarka za področje energetike na Ministrstvu za okolje, podnebje in energijo, magistrica znanosti s področja mednarodnih odnosov
/ v pripravi /
|
|