Vabilo: S povezovanjem nad energetsko in prevozno revščino
Cilj regijskega srečanja ključnih deležnikov pri reševanju energetske in prevozne revščine v Postojni je raziskati možnosti sodelovanja ter oblikovati priporočila za učinkovite ukrepe na terenu. Prav tako želimo osvetliti vlogo lokalnih skupnosti pri izvajanju nacionalnega socialnega načrta za podnebje.
10. konferenca Dovolj za vse: Podnebno odgovorne in odporne skupnosti
Jubilejna konferenca Dovolj za vse je bila posvečena dobrim praksam prilagajanja in blaženja podnebnih sprememb na lokalni ravni. Gre za temo, ki je v luči zaostrovanja podnebne krize in vse pogostejših ekstremnih vremenskih dogodkov vedno bolj relevantna. Predavatelji so predstavili, kako lahko skupnosti na sinergijski način zmanjšujejo emisije toplogrednih plinov in obenem krepijo odpornost na vse nevarnejše posledice podnebnih sprememb.
Evropski teden mobilnosti 2025: Mobilnost za vse!
Evropski teden mobilnosti bo letos potekal pod sloganom »Mobilnost za vse«, s poudarkom na dostopnosti trajnostnih prevozov za vse – še posebej za ranljive skupine, ki se soočajo s prevozno revščino. Focus letos nudi vsebinsko podporo kampanji. Na dogodku za koordinatorje ETM, ki ga je organiziralo Ministrstvo za okolje, prostor in energijo, smo izvedli delavnico o osebnem mobilnostnem svetovanju – novi aktivnosti, ki jo bodo lahko občine vključile v ETM 2025.
Poziv za močno in neodvisno civilno družbo v EU
Napadi na nevladne organizacije v EU brez primere - pozivamo vse demokratične sile, naj se zavzamejo za močno in neodvisno civilno družbo Izjava civilne družbe Evropske organizacije civilne družbe se trenutno soočajo z neprimerljivimi napadi nekaterih poslancev Evropskega parlamenta. [več ...]
Mreža za energetske skupnosti – za obnovljive vire v rokah ljudi
Vsi lahko sodelujemo v preoblikovanju energetskega sistema - s povezovanjem in sodelovanjem v energetskih skupnostih, ki temeljijo na obnovljivih virih energije. Energetske skupnosti prinašajo mnogotere koristi, tako za posameznike kot za lokalne skupnosti in okolje, zato jih je pomembno spodbujati. Izboljšanje pogojev za energetske skupnosti v Sloveniji bo eden izmed glavnih ciljev novoustanovljene Mreže za energetske skupnosti, ki jo koordinira Focus.
Energetske skupnosti v srednji in vzhodni Evropi: pregled stanja v Sloveniji
Kakšno je trenutno stanje na področju energetskih skupnosti v Sloveniji in kateri so ključni izzivi, s katerimi se soočajo? V okviru projekta Life COMET, ki se osredotoča na energetske skupnosti v srednji in vzhodni Evropi, smo pripravili pregled stanja in podali politična priporočila za spodbujanje skupnostnih energetskih pobud in energetskih skupnosti.
Stroka je enotna: Zmanjšati moramo emisije iz malih kurilnih naprav
Slovenija je ena izmed evropskih držav, kjer je zrak zaradi delcev PM10 najbolj onesnažen. Kljub postopnemu izboljšanju kakovosti zraka so prebivalci še vedno izpostavljeni preseženim dnevnim vrednostim teh delcev, ki letno povzročijo do 1.400 prezgodnjih smrti. V letu 2021 so mala kurišča prispevala kar 73 % izpustov PM2,5, cestni promet pa 6 %. Na petkovem posvetu je bila stroka enotna - zmanjšati moramo emisije iz malih kurilnih naprav, v Sloveniji nas čaka še veliko dela.
Trajnostna mobilnost v javni upravi
V sodelovanju z Umanotero vabimo na delavnico trajnostne mobilnosti za javne uslužbence. Javni uslužbenci s svojim delom krojijo politike in izvajajo aktivnosti, ki v veliki meri vplivajo na podnebne spremembe. Blaženje podnebnih sprememb zahteva celostni pristop in aktivacijo [več ...]
Priporočila za opolnomočenje žensk v energetskem sektorju
Medtem ko se na številnih družbenih področjih približujemo visoki stopnji enakosti spolov, v energetskem sektorju ostajajo ovire, ki preprečujejo ženskam, da bi se v večini panog v sektorju bolj uveljavile. Ob zaključku projekta EUWES smo s partnerji pripravili priporočila za opolnomočenje žensk v energetskem sektorju tako na ravni EU kot na ravni Slovenije.
Burno 2024: Focusovo letno poročilo
Laboratoriji, referendumi, pice... in še mnogo drugega. Kaj je zaznamovalo Focusovo leto 2024 lahko preberete v našem sveže izdanem Letnem poročilu: LETNO POROČILO 2024 ANNUAL REPORT 2024 (ENG) Izpostavimo lahko nekaj vidnejših dosežkov: skupnostna sončna elektrarna v Hrastniku, [več ...]
Kako spodbuditi dekleta, da se odločijo za kariero v energetiki?
Eno izmed sklepnih dejanj projekta EUWES je bila zaključna konferenca »Povečanje enakosti spolov v evropskem energetskem sektorju«, na kateri smo projektni partnerji z gostjami izpostavili, da so za doseganje enakosti spolov potrebne sistemske spremembe na področju izobraževanja, zaposlovanja in javnih politik.
Ekonomska študija o prevozni revščini: dvig cen goriv bolj obremeni gospodinjstva z nižjimi dohodki
Študija ekonomskih in političnih vplivov na trenutno in prihodnje stanje prevozne revščine osvetljuje pomembne razlike v prevozni revščini med dohodkovnimi skupinami. Ugotovitve študije kažejo, da gospodinjstva z nižjimi dohodki namenjajo bistveno večji delež svojih dohodkov za stroške prevoza kot gospodinjstva z višjimi dohodki in jih posledično dvig cen goriv tudi bolj prizadene.
Razpis za razširitev energetskih rešitev na podeželju
Pri projektu RENOVERTY objavljamo razpis za spodbujanje reševanja energetske revščine na podeželju. Vabimo občine, energetske agencije, akademske ustanove, nevladne organizacije, strokovnjake in druge deležnike, da sodelujejo v boju proti energetski revščini ter izkoristijo priložnosti za energetsko prenovo.
Kažipoti za energetske prenove domovanj na podeželju
V okviru projekta EU LIFE RENOVERTY smo pripravili praktične načrte za energetsko učinkovite prenove domovanj na podeželju, ki so ključno orodje za reševanje energetske revščine, obenem pa prispevajo k podnebnim ciljem EU. V Sloveniji smo se osredotočili na Zasavje in oblikovali t.i. Kažipot za energetske prenove, ki se nanaša na štiri tipe domovanj: najemniška stanovanja, enodružinske hiše, večstanovanjske stavbe in za t.i. kolonije, stare rudarske hiše.
Vključevanje energetsko revnih v energetske skupnosti
V projektu LIFE GENDER4POWER se bomo v Sloveniji osredotočili na vključevanje energetsko revnih gospodinjstev v energetske skupnosti prek vključujočih in finančnih strategij, ki jih bomo oblikovali skupaj s predstavniki in predstavnicami ranljivih skupin.
Enakost v STEM in energetiki: ključ do uspešnejše prihodnosti
Okrogla miza z naslovom Krepitev enakosti v STEM in energetiki: zavezništva za uspeh je bila namenjena razpravi o izzivih in priložnostih za večjo vključenost žensk v tehniških in naravoslovnih poklicih, zlasti v energetiki, kjer v Sloveniji ženske predstavljajo le 15 odstotkov delovne sile. Pogovoru je sledil ogled razstave o vzornicah, ki so zelo pomembne za spremembe in boljše pogoje za ženske v znanosti, tehnologiji in energetiki.
Ne Omnibusu: to ni poenostavitev, temveč očitna deregulacija v interesu multinacionalk
Nevladne organizacije ostro obsojamo predlog Omnibus, ki predstavlja visoko tveganje za zaščito okolja in človekovih pravic. V imenu "lajšanja bremena” za podjetja Evropska komisija odpravlja ključne elemente zakonodaje na področju odgovornosti podjetij. Slovenske predstavnike v Evropskem parlamentu in Svetu pozivamo, da zaščitijo demokratični proces in zakonodajni okvir EU za trajnostni razvoj ter zavrnejo predlagane spremembe.
Posvet: Zakaj nas delci iz prometa motijo, iz dimnika pa ne?
Strokovno in zainteresirano javnost vljudno vabimo na strokovni posvet o onesnaženosti zraka z delci ob ogrevanju stavb, ki bo potekal 21. marca 2025 v Ljubljani. Namen posveta je združiti deležnike ob upoštevanju nove Direktive o kakovosti zunanjega zraka ter izpostaviti ključne izzive v Sloveniji, predvsem v povezavi z individualnimi kurišči in kakovostjo zraka. Posvet bo priložnost za delitev znanja in izmenjavo različnih pogledov.
Evropsko komisijo pozivamo k zaščiti zakonodajnih okvirov za trajnostni razvoj
V Focusu smo zelo zaskrbljeni glede prihajajočega predloga Omnibus, ki sta ga začrtala predsednica von der Leyen in komisar Dombrovskis. Evropsko komisijo smo pozvali, da zaščiti zakonodajni okvir za trajnostni razvoj in ne šibi zakonodaje na račun človekovih pravic in okolja. Poziv smo poslali tudi evropski komisarki Marti Kos.
Poziv vladi: Zaustavite Mercosur!
Evropska komisija je pritisnila na sprejetje trgovinskega sporazuma med državami EU in državami Mercosur, ki naj bi povečal in olajšal potovanje izdelkov z enega na drugi kontinent. S tem pa bo pospešil uvoz izdelkov, ki so ključni dejavniki krčenja gozdov, emisij toplogrednih plinov in izgube biotske raznovrstnosti ter predstavljal resno grožnjo evropskim kmetom in njihovim prihodkom. Slovensko vlado pozivamo, da izrazi jasno nasprotovanje sporazumu in glasuje proti sporazumu, saj je le-ta v nasprotju s trajnostnimi cilji Slovenije ter interesi kmetov in potrošnikov.