V projektu “Povezani za gozdove” naslavljamo izgubo biotske pestrosti v slovenskih gozdovih kot posledico podnebnih sprememb in izkoriščanja gozdov za ekonomsko korist.
Biotska pestrost je ključna za normalno delovanje gozdnih ekosistemov. V kolikor se ravnovesja (zaradi podnebnih sprememb) znotraj teh porušijo, gozd ne more več opravljati svoje primarne funkcije. Samo biotsko pestri ekosistemi lahko zagotavljajo koristi za družbo – omogočajo filtracijo vode in zraka, skladiščenje ogljika, zadrževanje zemljine, vir surovin in družbene funkcijo, kot je prostor za sprostitev in rekreacijo. Ena izmed učinkovitih možnosti za ohranjanje biotske pestrosti je vzpostavljanje zaščitenih območij oziroma gozdnih rezervatov. Gozdni rezervati so naravni gozdovi, ki so prepuščeni naravnemu razvoju.
1. Opolnomočena civilna družba
Naslavljamo problematiko nepovezane civilne družbe na področju varstva gozdov, kar se kaže v odsotnosti pravočasnih in strokovnih odzivov na ad-hoc posege v gozdni prostor ter s pomanjkanjem sodelovanja civilne družbe v procesih sprejemanja strateško-zakonodajnih dokumentov s področja upravljanja gozdov. S povezovanjem partnerskih organizacij, dogovorom o sodelovanju in pripravo protokola odzivanja, bomo organizacije civilne družbe sposobne pravočasno in strokovno izvajati zagovorniško vlogo za trajnostno upravljanje z gozdovi ter se odzivati na ad-hoc netrajnostne odločitve pri upravljanju gozdov.
2. Zagovorniška kampanja
Pregledali bomo obstoječe strategije, področno zakonodajo, usmeritve in morebitne dobre prakse za vzpostavitev pravno-formalnih možnosti za pogodbeno in skrbniško varstvo gozdnih zemljišč v lasti zasebnih lastnikov. Tako bomo omogočili vzpostavitev gozdnih rezervatov manjših velikosti (npr. 1 ha in več) na površinah v zasebni lasti. Zasebni lastniki bodo z zavezo za prenehanje gospodarjenja v njihovih gozdovih upravičeni do nadomestil, hkrati pa bodo zemljišča še vedno ostala v njihovi lasti, kar sicer ni praksa pri vzpostavljanju gozdnih rezervatov in zavarovanih območij.
Začetek: junij 2023
Zaključek: april 2024
Kontakt: [email protected]
Partnerji projekta: CIPRA Slovenija, društvo za varstvo Alp (vodilni partner), DOPPS – društvo za opazovanje in proučevanje ptic Slovenije
Projekt je podprt s sredstvi Programa ACF v Sloveniji 2014–2021.
Novice o projektu
Evropski parlament minira lasten zakon o preprečevanju krčenja gozdov
S predlaganimi spremembami, ki zakon EUDR občutno slabijo, so evropski poslanci storili korak nazaj v boju proti uničevanju gozdov. Glasovanje je bil prvi večji preizkus za okoljsko zakonodajo EU po junijskih volitvah, ki so prinesle močnejšo desnico v Evropskem parlamentu. V Focusu Vlado RS pozivamo, da zavrnejo predlog sprememb.
Prekomerno izkoriščanje lesne biomase uničuje gozdne ekosisteme
Posledice vedno bolj obsežnega izkoriščanja lesne biomase za proizvodnjo elektrike niso vidne le v državah globalnega juga, ampak tudi v Evropi. Neverjetnih 55 % letnega poseka gozda v Evropi se zažge za energijo. Danes je mednarodni dan proti sežiganju biomase v termoelektrarnah, ki [več ...]
Odločen NE zamiku Uredbe EU o proizvodih, ki ne povzročajo krčenja gozdov
225 organizacij civilne družbe iz 42 držav poziva Evropski parlament in vlade držav članic EU, naj zavrnejo predlog Evropske komisije za dvanajstmesečno odložitev uporabe Uredbe EU o proizvodih, ki ne povzročajo krčenja gozdov (EUDR).
Buldožerji so bili tik pred tem, da ugasnejo motorje, Von der Leyen jim želi dotočiti gorivo
Evropska komisija je predlagala enoletni zamik pri ključnem zakonu o dobavnih verigah – Uredbi EU o proizvodih, ki ne povzročajo krčenja gozdov (EUDR). Če bo zamik potrjen, bo uničenih 2.300 kvadratnih kilometrov gozdov. To bo povzročilo 49 megaton emisij toplogrednih plinov, kar je enakovredno emisijam 18 milijonov avtomobilov.
Gostimo srečanje Forest Movement Europe
V tem tednu smo v Sloveniji, na Pokljuki, gostili mednarodno srečanje članic mreže Forest Movement Europe (FME), katere člane je od leta 2022 tudi Focus. Srečanje je bilo namenjeno aktualnim temam s področja gozda.
Za naravne gozdove – pustimo delček gozda pri miru
Partnerji projekta Povezani za gozdove smo zagnali kampanjo za dvig zavedanja o nujnosti vzpostavitve novih gozdnih rezervatov. Takšna območja so ključna za obstoj številnih živalskih vrst, biotsko pestrost in odpornost gozdov na podnebne spremembe. Poglejte simpatične videe, v katerih igrajo glavno vlogo t.i. gozdni specialisti.