Focus, društvo za sonaraven razvoj (v nadaljevanju Focus) je so-upravičenec v evropskem projektu, imenovanem “Rebooting the Food System: Youth Engagement for Agroecology and Due Diligence”, ki ga sofinancira Evropska komisija (DG INTPA)[1].
Za krepitev in večji doseg omenjenega projekta, katerega glavni cilj je prispevati k bolj vključujoči družbi z razvitim občutkom soodgovornosti za trajnostne verige preskrbe s hrano na lokalni in globalni ravni ter spopadanje z globalnimi neenakostmi in ekološkimi krizami, Focus objavlja razpis za finančno podporo nevladnim organizacijam za izvedbo projekta na temo trajnostnih in etičnih prehranskih sistemov, ki dosega mlade.
Pomembni mejniki:
Rok za oddajo prijavnice (1. faza): 6. oktober 2024 (do polnoči)
Obvestilo o izboru za naslednji krog: 11. oktober 2024
Rok za oddajo prijavnice (2. – končna faza): 15. november 2024 (do polnoči)
Obvestilo o izboru: 22. november 2024
Prijavni obrazec (Vzorec si lahko ogledate tukaj. Vzorca ne izpolnjujete).
Prijava naj bo v celoti elektronska. Prijave, prejete po pošti, bodo zavržene.
Ozadje
Globalni prehranski sistem je netrajnosten in nepravičen: prednost daje majhnemu številu korporacij, ki ga obvladujejo ter izkorišča naravo in ljudi. Obstoječe politike tako ureditev podpirajo. T. i. agrobiznis model (industrializiran živilski sektor) v veliki meri prispeva k podnebnim spremembam in izkoriščevalskim delovnim praksam. Nezadržna rast monokulturnih kmetijskih zemljišč izpodriva celotne skupnosti in uničuje naravne habitate v državah globalnega juga. Omejuje tudi možnosti za dostojno preživetje manjših kmetij po Evropi. Kršitve človekovih pravic in uničevanje okolja je mogoče najti v skoraj vsakem izdelku naprodaj v velikih trgovskih verigah.
Evropska koalicija 14 organizacij civilne družbe iz 9 držav združuje moči v projektu “Ponovni zagon prehranskega sistema” in poziva k preobrazbi prehranskega sistema od pridelave do prehranjevanja.
Z Evropskim zelenim dogovorom in Strategijo od vil do vilic (F2F) je EU že začrtala pot za spremembe v evropskem kmetijstvu, a do zdaj izvajanje ni doseglo zastavljenih trajnostnih ciljev. Naš cilj je zapolniti to vrzel. Naša vizija je kmetijstvo, ki temelji na agroekoloških načelih kot protiutež industrializiranemu živilskemu sektorju.
Med tistimi, ki bi imeli največ koristi od kmetijskega prehoda v zeleno in pošteno prihodnost, je evropska mladina. Zato jih želimo mobilizirati in opolnomočiti, da postanejo aktivni akterji sprememb za PONOVNI ZAGON PREHRANSKEGA SISTEMA.
Shema sofinanciranja
Gre za finančno podporo nevladnim organizacijam (NVO)[2], ki niso uradne partnerice ali upravičenke projekta Rebooting the Food System, vendar želijo prispevati k njegovim aktivnostim in ciljem.
Razpis je odprt za vse nevladne organizacije s sedežem v Sloveniji, ki imajo izkušnje pri delu z mladimi in doseganju mladih med 15 in 30 let.
S programom sofinanciranja želimo spodbuditi vključevanje mladih v različne faze projekta, spodbujati organizacijo lastnih pobud, skupnostnih dogodkov,…
Vključevanje mladih v različne faze je tudi eden izmed kriterijev uspešnosti pri izboru projekta.
Cilji in pričakovani rezultati razpisa
Splošni cilj razpisa je boljši dostop do ciljnih skupin mladih v Sloveniji in prispevek k projektu Rebooting the food system z vključevanjem v in sodelovanjem pri dejavnostih izvajanja projekta.
Pričakovani rezultat razpisa je večji doseg sporočil kampanje in opolnomočenje mladih za aktivno zagovarjanje pravičnega in agroekološkega prehranskega sistema. Na ta način se bo prispevalo k specifičnim ciljem:
- Več državljanov_k EU, zlasti mladih, se zaveda in kritično razume i) globalno soodvisen prehranski sistem ter agroekološka načela in prakse v EU in na globalnem jugu ter ii) vlogo žensk in deklet ter drugih marginaliziranih skupin pri ustvarjanju trajnostnega prehranskega sistema.
- Mladi v EU in partnerskih državah dejavno sodelujejo pri kampanjah za i) krepitev vloge proizvajalcev_k in delavcev_k (zlasti žensk in deklet) v svetovnem prehranskem sistemu ter ii) vključitev agroekoloških načel in praks v evropski in nacionalni prehranski sistem in z njimi povezane politike.
Prijavitelj predloži predlog projekta, ki bo prispeval k naslednjim specifičnim ciljem:
- povečan doseg ciljne skupine mladih (15-30 let);
- ozaveščeni in motivirani mladi za aktivno angažiranje za trajnostni prehranski sistem od pridelave do potrošnje;
- doseženi manj angažirani mladi.
[1]Pogodba o dodelitvi sredstev – Zunanji ukrepi Evropske unije – CSO-LA/2023/448-324
[2]NVO so nevladni, neprofitni, prostovoljni subjekti, ki jih ustanovijo ljudje v družbeni sferi, ki je ločena od države in trga. Nevladne organizacije predstavljajo širok spekter interesov in vezi.
Kontakt za več informacij:
Živa Kavka Gobbo, Focus, društvo za sonaraven razvoj, [email protected]
FAQ:
Vprašanje 1: Do kdaj najkasneje mora biti projekt zaključen?
Če traja 18 mesecev, mora biti zaključen najkasneje do konca maja (31.5.) 2026.
Vprašanje 2: Ali bo v postopku izbora podprta zgolj ena organizacija ali pa bo izbranih več organizacij za prejem podpore?
V drugi krog bomo povabili predvidoma 3 organizacije, na koncu bo izbran en projekt.
Vprašanje 3: kaj je mišljeno pod posredne stroške?
Posredni stroški predstavljajo do največ 10% celotnega proračuna in se jih ne poroča (običajno so to stroški pisarne, kot je najemnina, elektrika, internet ipd). Posredni stroški so del proračuna.
Vprašanje 4: ali je med projektne stroške mogoče vključiti tudi del stroškov nakupa rastlinjaka