Odlična novica za konec leta – za energetsko skupnost in z njo povezano samooskrbno sončno elektrarno Sončna šola Hrastnik smo prejeli nacionalno nagrado Energy Globe 2024! S tem je projekt, ki smo ga izpeljali v tesnem sodelovanju z Energetsko zadrugo Zeleni Hrastnik in Občino Hrastnik, vstopil v letošnje tekmovanje za mednarodno okoljsko nagrado Energy Globe World Award.
Sončna šola Hrastnik je prvi primer zadružne skupnostne samooskrbe iz obnovljivih virov energije v Sloveniji. Z električno energijo, proizvedeno s pomočjo sonca, sončna elektrarna na strehi hrastniške osnovne šole od poletja oskrbuje energetsko skupnost, v katero je vključenih 16 stanovanj iz bližnjih stanovanjskih blokov, tri javne stavbe – občinska, šola in bazen, manjši trgovski prostor in prostora dveh gospodarskih družb. Vsi so člani Energetske zadruge Zeleni Hrastnik, lastniki sončne elektrarne in hkrati odjemalci. Skupaj dosegajo koristi za okolje v obliki znižanja emisij CO2 in nižje zneske na položnicah za električno energijo.
Sončna šola Hrastnik je projekt, na katerega smo v Focusu res ponosni. Združuje potencial obnovljivih virov energije, v katerega smo prepričani, in demokratično solidarnost zadružnega povezovanja, v katerega srčno verjamemo. Ta kombinacija je za nas eden ključnih receptov za boljšo prihodnost in zato si prizadevamo, da bi to sporočilo zaokrožilo čim širše, ob tem pa vlilo upanje vsem generacijam in dalo pogum tistim, ki bi lahko posnemali to dobro prakso.
Pionirski model, ki vabi k posnemanju
Zadružni model vzpostavitve energetske skupnosti, ki temelji na obnovljivem viru energije in ki vključuje tako občino in njene zavode kot občane in občanke ter pravne osebe, je pionirski in kreativni model javno-zasebnega partnerstva, ki zares zagotavlja javni interes. Snovan je bil že od vsega začetka z mislijo, da bo uporaben tudi v drugih občinah in zelo nas veseli, da se ideja širi po Sloveniji. Zgledu iz Hrastnika že sledijo na Igu, zanimajo pa se marsikje po Sloveniji.
Boštjan Remic: »Tekom vzpostavljanja zadružne oblike energetske skupnosti smo morali premagati številne procesne ovire in pravne nedorečenosti. Upamo, da bo to znanje koristilo vsem, ki se zanimajo za vzpostavitev skupnostne energetske samooskrbe. Energetska zadruga Zeleni Hrastnik je konkreten primer pravičnega zelenega prehoda od spodaj in prek Sončne šole Hrastnik ponuja zgled, kako lahko okoljski projekti prinesejo koristi lokalnim skupnostim ne pa da se stekajo k velikim igralcem v energetiki.«
Barbara Kvac: »Model zadruge smo izbrali, ker omogoča najbolj demokratičen način odločanja o vseh upravljalskih zadevah od določanja odkupnih cen elektrike do izvolitve predsednika in drugih organov. Odločanje poteka po principu en član – en glas. Glas občine ali podjetja tako na primer nima večje moči kot glas državljana.«
Ker zagovarjamo, da so energetske skupnosti lahko tudi način boja proti energetski revščini (več o tem v posebni publikaciji), smo se potrudili to upoštevati tudi v hrastniškem pionirskem primeru. V energetsko skupnost smo vključili starejšo gospo, ki živi sama, in je tipična predstavnica najbolj ranljive skupine za energetsko revščino. Njen vstopni delež smo solidarnostno pokrili iz skupnih zadružnih sredstev.
Že četrta nagrada za Sončno šolo Hrastnik
To je nekaj razlogov, ki so Sončni šoli Hrastnik prinesli nacionalno nagrado Energy Globe 2024. Ponosni smo, da smo se znašli med številnimi projekti, ki demonstrirajo odlične, že implementirane trajnostne rešitve, s tem pa kažejo, kako je možno hkrati nasloviti podnebno krizo in sočasno ustvarjati boljšo prihodnost za okolje in družbo.
Predstavitve nacionalnih zmagovalnih projektov so bile zdaj predane mednarodni žiriji, ki bo izbrala zmagovalce med skupno prijavljenimi okoli 2000 projekti iz 141 držav. Predsednica žirije je aktivistka in političarka Maneka Ghandi, sestavlja pa jo 30 strokovnjakov s področja energije in okolja. Podelitev nagrad v petih kategorijah – zemlja, ogenj, voda, zrak in mladi, bo sledila marca 2025.
To pa niti ni prva nagrada za navdihujočo hrastniško energetsko zgodbo. Nedavno je bila Sončna šola Hrastnik prepoznana tudi kot dobra praksa v programu URBACT, ki mestom omogoča, da sodelujejo in skupaj razvijajo rešitve za urbane izzive. Na Občini Hrastnik, ki je zgled tako za slovenske občine kot za lokalne oblasti v drugih evropskih državah, so ob tem lepo zapisali:
»Vzporedno s tehničnim uspehom projekta je Sončna šola Hrastnik dokaz, da lahko občina s premišljenim sodelovanjem s ključnimi partnerji, kot so Energetska zadruga Zeleni Hrastnik in društvo Focus, ustvari trajnostne spremembe, ki prinašajo koristi vsem – ne le trenutni generaciji, temveč tudi zanamcem. Skupaj smo oblikovali model, ki temelji na demokratičnem upravljanju in lokalnem lastništvu virov. Sončna šola Hrastnik je tako več kot le elektrarna; je simbol solidarnosti in skupnega napora za doseganje zelenih ciljev.«
Pred tem pa smo prejeli še dve nagradi – najprej posebno priznanje časnika Finance in nato še nagrado fundacije SozialMarie za družbene inovacije. Trajnostno rešitev, ki temelji na solidarnostnem gospodarstvu in krepi povezanost lokalne skupnosti ter upravljanje z viri skupnosti, so v obrazložitvi nagrade SozialMarie maja letos predstavili tako:
»Ta pobuda uvaja pionirski poslovni model za ustvarjanje energetskih skupnosti med zasebnimi lastniki, saj ima zadružno strukturo in temelji na solastništvu članov. Njegova inovativnost je v iskanju pravnih rešitev in spodbujanju vključujočega zagonskega procesa. Model je zasnovan tako, da ga lahko občine prilagodijo in razširijo na urbana območja. Usklajen pristop vključevanja pravnih, skupnostnih in razširljivih elementov pomeni pomembno inovacijo na področju trajnostnega energetskega razvoja. Model skupnega financiranja pobude, ki združuje prispevke skupnosti, občinsko podporo in nepovratna sredstva, ponazarja nov pristop k vključevanju družbe v trajnostni razvoj.«
Letni prihranek izpustov ogljikovega dioksida ocenjujemo, da bo okoli 150 ton. Zadružnikom, ki so vključeni v energetsko skupnost Sončna šola Hrastnik, pa se bo v prvih 13 letih strošek električne energije znižal za 30 odstotkov in po odplačilu posojila za približno 70 odstotkov.
Medtem je v Hrastniku v teku že drugi skupnostni projekt Energetska zadruga Zeleni Hrastnik: https://zeleni-hrastnik.si/zelena-luc-za-drugi-projekt-zadruge/
Več o hrastniškem pionirskem skupnostnem energetskem projektu lahko preberete tukaj in na platformi Dovolj za vse, na kateri tudi sicer z Umanotero promoviramo dobre prakse trajnostnega upravljanja z viri skupnosti.
Focusove aktivnosti, povezane z nudenjem podpore Občini Hrastnik in vzpostavljanjem Sončne šole Hrastnik, so v veliki meri potekale v okviru projekta LIFE IP CARE4CLIMATE.
9 korakov do zadružne skupnostne samooskrbne sončne elektrarne smo z namenom širjenja izkušenj in navdiha predstavili tudi v video formatu na platformi Youtube.