Prejšnji teden je Evropski parlament sprejel odločitev, ki globoko razočara in zbuja skrb za prihodnost naših gozdov ter svetovnih podnebnih ambicij. S potrditvijo predloga Evropske komisije za zamik izvajanja Uredbe EU o izdelkih brez krčenja gozdov (EUDR) za 12 mesecev ter dodatnimi spremembami, ki zakon občutno slabijo, so evropski poslanci storili korak nazaj v boju proti uničevanju gozdov. Glasovanje je bil prvi večji preizkus za okoljsko zakonodajo EU po junijskih volitvah, ki so prinesle močnejšo desnico v Evropskem parlamentu. 

Gre za očiten napad na zakonodajo, ki je del Evropskega zelenega dogovora. Konservativni poslanci Evropske ljudske stranke (EPP), ki je tudi politična skupina Ursule von der Leyen, so vodili prizadevanja za oslabitev zakona, ki so ga sprva podpirali. Glasovanje pri nekaterih amandmajih je šlo tako na tesno, da brez podpore skrajno desnih skupin ne bi bili sprejeti.

Po novem države, kjer poteka uničevanje gozda, v kategorijo “brez tveganja” 

EUDR določa, da morajo podjetja za vsak izdelek, ki ga dajo na trg EU, navesti geolokacijo mesta pridelave ter dokazati, da je bil izdelek pridelan v skladu z nacionalno zakonodajo ter brez krčenja in degradacije gozda na tej lokaciji. Spremembe, ki jih je sedaj predlagala EPP, uvajajo izjeme za izdelke iz t. i. držav »brez tveganja« za deforestacijo. To v praksi pomeni, da pravila ne bodo veljala za izdelke iz teh držav. Ta sprememba bo – če jo države članice sprejmejo in uveljavijo – spodkopala temelje zakona, uničila namen sistema sledljivosti izdelkov in otežila uveljavljanje zakonodaje.

Merila za določanje, katere države so brez tveganja za deforestacijo, ne temeljijo na objektivnih merilih, temveč očitno sledijo interesom evropskega kmetijskega in gozdarskega lobija. S tem bi bila velika večina držav EU, vključno s tistimi, kjer poteka degradacija gozdov, kot so Finska, Estonija in celo Romunija, kjer nelegalno sekajo gozdove ogromnih površin celo v Natura 2000 območjih, ocenjena kot »brez tveganja«. Države “brez tveganja” bi bile tudi ZDA, Ruska federacija in Kitajska. Spremembe ustvarjajo tudi nevaren obvod, ki bi lahko omogočil uvoz izdelkov iz držav z visokim tveganjem preko držav »brez tveganja«v EU.

Pine Forest Deforestation Area, Estonia

Predlagano merilo za ocenjevanje držav »razvoj gozdne površine« (forest area development) upošteva zgolj površine drevesnega pokrova, ne pa stanja gozdov. Merilo v bistvu izenačuje primarni gozd, neprecenljiv z vidika zajema ogljika in zaščite biotske raznovrstnosti, z monokulturnimi nasadi. In ker so evropski gozdovi iz leta v leto bolj degradirani, ta predlog kaže na očiten primer zelen protekcionizma, ki le še povečuje globalne napetosti in dvojna merila, ki jih EU pri tem postavlja.

Spremembe imajo nesprejemljive škodljive učinke na vsebino in cilje zakona, poleg tega pa odpirajo resna vprašanja združljivosti s pravom Svetovne trgovinske organizacije in načelom nediskriminacije. Evropsko unijo bi lahko po nepotrebnem zapletle v spore s svetovnimi trgovinskimi partnerji.

Enoletni zamik izvajanja zakona je prav tako v neskladju s pričakovanji tistih podjetij, ki si želijo delovati v skladu z zakonom in so že vložila znatne naložbe v ta namen – mnoga od njih so se pred glasovanjem javno zavzela za EUDR.

Poziv k odločnemu NE oslabljenim spremembam EUDR 

Na potezi je Svet EU, kjer bodo pogajanja držav članic o prihodnosti EUDR, ki se začnejo ta četrtek, ključnega pomena. V Focusu pozivamo Vlado RS in vse nacionalne odločevalce, naj zavrnejo predlog sprememb, ki bi zakon naredil nefunkcionalen in vztrajajo pri stališču Sveta EU iz dne 14. oktobra – “le enoletni zamik”.

Evropska unija mora stati za svojimi okoljskimi obljubami in zagotoviti, da bo EUDR predstavljal učinkovito zaščito naših gozdov in podnebja. Prihodnost naših gozdov in življenja prihodnjih generacij ne smeta biti žrtvovana zaradi politične preračunljivosti in popuščanja interesnim skupinam! 


Več informacij:

  • Leta 2023 je naš planet vsako minuto izgubil za skoraj 10 nogometnih igrišč kritično pomembnega gozda. Krčenje gozdov je v 90 % povezano s proizvodnjo le nekaj kmetijskih proizvodov, kot so govedina, soja, palmovo olje in les, ki se množično uporabljajo tudi v Evropi. EU je, kot drugi največji uvoznik deforestacije na svetu, soodgovorna za uničevanje dragocenih gozdnih ekosistemov. Uvožena deforestacija
  • EUDR je bila sprejeta z veliko večino (552 glasov, 44 proti in 43 vzdržanih) in nobenim glasom proti. Ta velika podpora Evropskega parlamenta in držav članic EU je bila še posebej pomembna, saj je šlo je za močno sporočilo, da se EU resno zavzema za okoljske cilje. Glavni poročevalec v Evropskem parlamentu je bil član skupine konservativcev (EPP). Prelomna zakonodaja za zmanjšanje vpliva evropske potrošnje na krčenje gozdov 

Kontakt: Nina Tome, [email protected], 01 515 40 80