Naslavljanje vprašanja zastopanosti žensk v energetskem sektorju je ključno, ne le zaradi pravičnosti, temveč tudi zaradi vpliva na sposobnost sektorja za soočanje z izzivi energetskega prehoda. Vključevanje raznolikih perspektiv je potrebno za spodbujanje inovacij in iskanje učinkovitih rešitev. Trenutno slaba zastopanost žensk omejuje bazen talentov in utrjuje zastarele spolne stereotipe. Zapolnitev vrzeli v energetskem sektorju bi lahko bistveno izboljšala njegovo učinkovitost in uspešnost, kar bi koristilo vsem.

Glavni cilj projekta EUWES je opolnomočiti ženske ter spodbujati možnosti, da se aktivno vključijo v procese odločanja v energetskem sektorju. To vključuje podjetja v energetskem sektorju, odbore, povezane z energetiko, raziskovalne in visokošolske institucije ter študijske programe, povezane z energetiko.

Pripravili smo priporočila za tri skupine deležnikov: odločevalce, zasebni sektor ter izobraževalno-raziskovalni sektor.

Priporočila vključujejo ukrepe za spodbujanje enakosti spolov in vključevanje vidika spola v energetske politike. Pomembno je zagotoviti, da je vidik spola ne le vključen v politike, povezane z energetiko, temveč da se pri oblikovanju novih politik ali ukrepov uporablja celosten pristop, ki vključuje tako vidik spola kot tudi vidik energije.

Priporočila so zbrana tukaj.

Namen projekta EUWES – Empowering Underrepresented Women in the Energy Sector je opolnomočiti ženske v energetskem sektorju. Partnerji smo pripravili priporočila za EU o tem, kako ustvariti boljše sistemsko okolje za enakost spolov v energetskem sektorju, pa tudi o tem, kako najbolje podpreti energetska podjetja in izobraževalne ustanove pri sprejemanju naprednih ukrepov za reševanje neenakosti spolov. Na podlagi analize stanja v Sloveniji smo pripravili tudi analizo Ženske v energetiki. 

Več o projektu najdete tukaj in tukaj.

Projekt EUWES financira program Evropske unije Državljani, enakost, pravice in vrednote (CERV-2022-GE). Izražena stališča in mnenja so izključno stališča in mnenja avtorjev in ne odražajo nujno stališč in mnenj Evropske unije ali Evropske komisije.