EmpowerMed

Projekt EmpowerMed – Empowering women to take action against energy poverty in the Mediterranean naslavlja izziv energetske revščine v Sredozemlju, še posebej pa se osredotoča na vključevanje in opolnomočenje žensk. V sredozemskih državah se obalna območja soočajo s številnimi posebnimi izzivi na področju energetske revščine, povezanimi predvsem s toplotnim udobjem stanovanj. Stavbe so komaj izolirane, pogosto sploh nimajo ogrevalnih sistemov, ali pa so zelo neučinkoviti. Komponenta hlajenja predstavlja v teh področjih pomemben element energetske revščine. Energetska revščina nesorazmerno prizadene ženske in gospodinjstva, ki jih vodijo ženske, vendar pa so ženske obenem močan agent v boju proti energetski revščini. Čeprav je o vplivih energetske revščine na zdravje znano veliko, je vključevanje zdravstvenih delavcev v naslavljanje energetske revščine redko.

Glavni cilj projekta EmpowerMed je prispevati k zmanjšanju energetske revščine v Sredozemlju z
a) izvajanjem niza praktičnih ukrepov za energetsko učinkovitost in rabo OVE, ki so prilagojeni za krepitev gospodinjstev v naslavljanju energetske revščine, s posebnim fokusom na ženske in zdravje,
b) ocenjevanjem učinkovitosti izvedenih ukrepov in oblikovanje političnih priporočil ter
c) zagovarjanjem politik in ukrepov za naslavljanje energetske revščine med ključnimi akterji na lokalni in evropski ravni.

Projekt bo najprej zgradil mreže z lokalnimi akterji v 6 pilotnih območjih (Barcelona – Španija, Marseille – Francija, Padova – Italija, Primorska – Slovenija, Zadar – Hrvaška in Vlora – Albanija) in prenesel znanje in izkušnje, da bi izgradil zmogljivost vseh vključenih akterjev za izvajanje praktičnih ukrepov. Jedro projekta je izvedba praktičnih ukrepov za reševanje energetske revščine, kot so pristopi v skupnosti, obiski gospodinjstev, samostojni pristopi, podpora majhnim naložbam in zdravstvene delavnice. Vplivi in uspešnost izvedenih ukrepov bodo ocenjeni in analizirani v podporo oblikovanju političnih priporočil, ki jih bodo ključni akterji zagovarjali pri spodbujanju politik proti energetski revščini.

Koordinator projekta je Focus, društvo za sonaraven razvoj.

Spletna stran projekta: https://www.empowermed.eu/

Priporočila za naslavljanje energetske revščine EmpowerMed

EmpowerMed brošura

EmpowerMed nasveti

Video je dostopen na YouTube naslovu

Empowermed: opolnomočenje žensk za ukrepanje proti energetski revščini v Sredozemlju
EmpowerMed
Facebook ikona
Twitter ikona

Novice o projektu

Ali lahko energetsko revščino rešujemo skozi pravico do energije in pravično energetsko tranzicijo?

Udeleženci tokratnega posveta o energetski revščini so predvsem raziskovali, ali sta lahko pravica do energije in pravična energetska tranzicija strukturna odgovora na energetsko revščino. Večkrat je bilo slišati opozorilo, da politike razogličenja pogosto spodbujajo nadaljnje neenakosti. Odsev širših družbenih neenakosti pa je tudi energetska revščina, so se strinjali.

24. 8. 2023|

Prednost naj imajo pasivni ukrepi za hlajenje

Z energetsko revščino se ne srečujemo samo pozimi, ampak vse bolj tudi poleti. Potrebujemo dobre družbene rešitve, veliko pa si lahko pomagamo tudi sami s preprostimi ukrepi za hlajenje prostora in telesa, ki smo jih zbrali v EmpowerMed knjižici nasvetov za izboljšanje počutja v domovih.

20. 7. 2023|

Sofinancirano s strani  Horizont 2020 (Obzorje 2020)

Projekt EmpowerMed je financiran v okviru programa Evropske unije za raziskovanje in inovacije Obzorje 2020 v skladu s pogodbo št. 847052. Za vsebino tega dokumenta so odgovorni izključno avtorji. Vsebina ne odraža nujno mnenja Evropske unije. Niti agencija EASME niti Evropska unija nista odgovorni za kakršno koli uporabo informacij, ki jih vsebuje dokument.

Začetek: september 2019
Zaključek: avgust 2023

Kontakt: [email protected]

Partnerji:
Društvo za oblikovanje održivog razvoja, Hrvaška
SOGESCA s.r.l., Italija
Universitat Autonoma de Barcelona, Španija
Fundacio Institut de Recerca en Energia de Catalunya, Španija
GERES – Groupes Energies Renouvables, Francija
Associacio Catalana d’Enginyeria Sense Fronteres, Španija
Women Engage for a Common Future EV, Nemčija
Milieukontakt Shqiperi, Albanija

Go to Top