Na prvi pogled se zdi, da so ukrepi in politike energetske tranzicije nevtralni. A praksa kaže, da lahko številne izmed njih bolj negativno vplivajo na ženske kot na moške. V Focusu posebno pozornost namenjamo ženskam, ki jih prizadene energetska revščina, saj opažamo, da so le-te nesorazmerno bolj prizadete.
Energetska revščina nesorazmerno prizadene ženske
V projektu EmpowerMed smo analizirali, kateri faktorji vplivajo na to, da energetska revščina močneje prizadene ženske:
Fiziološki vidik: Ženske so zaradi fiziologije bolj občutljive na ekstremne temperature in s tem bolj ranljive v neprimerno ogrevanih ali ohlajenih domovih.
Ekonomski vidik: Ženske pogosteje opravljajo neplačano delo, hkrati pa se soočajo z manjšimi plačami in pokojninami.
Zdravstveni vidik: Življenje v energetski revščini negativno vpliva na zdravje – tako fizično (srčno-žilni in respiratorni problemi) kot psihično (stres, depresija).
Socialno-kulturni vidik: Odgovornost za porabo energije v gospodinjstvu je pogosto na plečih žensk, vendar imajo manj besede pri ključnih energetskih odločitvah.
Naše delo je pomembno prispevalo k oblikovanju priporočil za odločevalce. Ponosni smo, da je naše delo prepoznala tudi Evropska komisija in na osnovi priporočil iz projekta EmpowerMed oblikovala priporočila za države članice o naslavljanju energetske revščine.
Projektu EmpowerMed, ki se je posvečal naslavljanju energetske revščine in ga je kooordiniral Focus, je podelila nagrado za Evropsko družbeno inovacijo 2023.
Stanovanjske politike in energetska prenova
Energetska prenova domov je pomemben del zelenega prehoda, a koristi niso enakomerno porazdeljene:
- Moški, ki so pogosteje lastniki nepremičnin, imajo več koristi od subvencij za prenovo domov.
- Ženske kot najemnice se soočajo z dvigi najemnin po prenovi.
- Zapletena prijava za subvencije in delo z izvajalci prenov predstavlja dodatno oviro, zlasti za samske ženske.
- Izvajalci prenove so pogosto moški in z ženskami ne komunicirajo primerno.
Te izzive naslavljamo s projektom LIFE Renoverty – z ozaveščanjem, podporo ranljivim skupinam in oblikovanjem bolj dostopnih rešitev za energetsko prenovo.
Neenakost pri zaposlovanju in odločanju
Zeleni prehod ustvarja številna nova delovna mesta, a večinoma v sektorjih, kjer prevladujejo moški (npr. gradbeništvo in obnovljivi virov energije).
V energetskem sektorju EU je zaposlenih 77,9 % moških in le 22,1 % žensk. Ženske redko zasedajo vodilne položaje v sektorjih, povezanih z zelenim prehodom.
V okviru projekta EUWES skupaj s partnerji identificiramo ovire, ki trenutno najbolj omejujejo pravično zastopanost žensk v energetskem sektorju ter spodbujamo enakost spolov z bolj vključujočimi politikami in praksami.
Ključno vprašanje je, da so ženske manj vključene v oblikovanje politik kot moški. Zlasti v sektorjih, kot sta prenova stavb in obnovljivi viri energije, zeleni prehod upravljajo različna ministrstva, kjer še vedno prevladujejo moški – na primer ministrstva, pristojna za gospodarstvo, gradbeništvo, infrastrukturo ali prostorsko načrtovanje. To omejuje enakopravno oblikovanje politik zelene tranzicije.
Ženske so redkeje vključene v energetske skupnosti.
Ženske so v primerjavi z moškimi redkeje vključene tudi v energetske skupnosti, kar spet pomeni manjše pozitivne učinke energetskega prehoda za ženske.
S projektom LIFE Gender4Power si bomo v naslednji štirih letih prizadevali izboljšati življenjske pogoje in energetsko učinkovitost v stavbah (in gospodinjstvih), ki jih je prizadela energetska revščina. Predvsem bo poudarek na vključevanju žensk v energetske skupnosti.
V publikaciji Energetske skupnosti kot način boja proti energetski revščini smo zbrali nekaj razmišljanj o tem, kako v energetske skupnosti vključevati tiste ranljive skupine, ki si ne morejo privoščiti energetskega prehoda na trajnostne vire energije, vendar pa jih ne smemo pustiti ob strani.
Focus se že vrsto let aktivno posveča reševanju problema energetske revščine
Naše delovanje na področju energetske revščine poteka na več ravneh, od ozaveščanja javnosti in izobraževanja do raziskovanja, soustvarjanja politik ter konkretnih terenskih aktivnosti.
Naše aktivnosti na terenu so bile usmerjene predvsem v konkretne ukrepe, ki so energetsko revnim pripomogle k znižanju položnic (individualna energetska svetovanja, varčevalne naprave, zbirka nasvetov za varčevanje z energijo, izobraževanja, povezovanja lokalnih akterjev, oblikovanje Kažipota za energetsko prenovo domovanj,…).
Pri raziskovalnem delu smo se osredotočili predvsem na definicijo energetske revščine in medsebojno povezanost med spolom in energetsko revščino. Na to temo je izšel tudi strokovni članek z naslovom “Women, Energy Poverty and a Just Energy Transition”.
Spremenimo energetski prehod – naj postane pravičen za vse!
Dodatne informacije:
https://focus.si/zenske-in-energetska-revscina-izzivi-in-priloznosti-za-spremembe/
https://focus.si/kako-znizati-poloznice-za-energijo/
https://focus.si/energetske-skupnosti-kot-nacin-boja-proti-energetski-revscini/